Wiadomości z Bytomia

Wiosenne prace w bytomskich parkach i skwerach

  • Dodano: 2021-05-12 06:30, aktualizacja: 2021-05-11 20:35

Znakiem, że wiosna wreszcie nadeszła są kolorowe połacie tulipanów, narcyzów, hiacyntów i cebulic które zakwitły na bytomskich skwerach i w parkach, a także widok uwijających się przy pracy ekip dbających o miejską zieleń.

To gorący czas prac porządkowych, sadzenia nowych roślin i wysiewania łąk

- W tym roku na wiosnę musieliśmy bardzo długo czekać. Ze względu na utrzymujące się niskie temperatury, sezon wiosennych prac znacznie się przesunął - mówi Gabriela Kadłubek z działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Tulipanowe wysepki

Jak co roku uroku miejskim placom i wysepkom pomiędzy ulicami dodają kwitnące tulipany, bratki czy krokusy. W Bytomiu znajdziemy je we wszystkich parkach, a także w tych mniej lub bardzie reprezentacyjnych placach i skwerach.

Pięknie prezentują się tulipany na skwerze przy Urzędzie Miejskim, ale też w Parku Miejskim, na placu Szalonka w Łagiewnikach, na śródmiejskim pl. Targalskiego czy Skwerze Bonczola w Miechowicach. Tam też można teraz spotkać ekipy pracowników działu zieleni, którzy dbają o to, by kolorowe dywany kwiatów cieszyły nasze oczy jak najdłużej.

- W ogrodnictwie to czas sadzenia roślin jednorocznych, które zakwitną niebawem, dlatego nasze ekipy spotkać już można w miejskich parkach i skwerach. Ponieważ większość nasadzeń krzewów przeprowadziliśmy już wcześniej, teraz będziemy je uzupełniać, wkrótce pojawią się też nowe byliny i trawy ozdobne - mówi Gabriela Kadłubek.

Łąki kwietne i pola lawendy

Na przełomie maja i czerwca w Bytomiu zakładane będą łąki kwietne, a wielu miejscach pojawią się nasadzenia roślin bylinowych i krzewinek w tym np. lawendy.  

- Od lat mówi się dużo o walorach zakładania łąk kwietnych i wzbogacania zielonej tkanki miasta o inne gatunki. Obecnie rozmawiamy o najlepszych lokalizacjach, ale z pewnością łąki pojawią się np. na pasach zieleni przy obwodnicach - zdradza Gabriela Kadłubek.

Jak zaznacza specjalistka z działu zieleni, będą to łąki kwietne - bylinowe, które w pełni rozkwitną dopiero po drugim roku od nasadzenia. Nowością będą też nasadzenia lawendy, które już wkrótce uzupełnią nasadzenia tej rośliny na pl. Sikorskiego i niewielkich skrawkach zielni przy bytomskich ulicach. 

- Planując nowe nasadzenia wybieramy gatunki wytrzymałe, które przetrwają ekstremalne warunki panujące w mieście i wiemy, że przyjmą się na bytomskiej glebie. Należa do nich lawenda, perovskia, kocimiętka, rudbekia, miskanty. Są to egzemplarze odporne nie tylko na miejski klimat, ale stanowią też pożytek dla pszczół. - dodaje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również