Wiadomości z Bytomia

Więcej zieleni i nowe meble na bytomskim Rynku

  • Dodano: 2022-07-13 07:00, aktualizacja: 2022-07-12 20:35

Na Rynku rozpoczął się montaż mebli miejskich, na których posiedzimy i poleżymy w otoczeniu zieleni, która także pojawi się w samym sercu miasta.

Więcej zieleni i nowe meble

Zagospodarowanie małej architektury i zieleni na Rynku to projekt rozwijany przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów przez ostatnie dwa lata.

Prace związane zazielenieniem płyty Rynku rozpoczęły się dwa sezony temu, po usunięciu z Rynku chorych klonów i platanów. Wówczas w ich miejscu pojawiły się nowe drzewa, krzewy i rośliny w donicach oraz nowe pergole i ławki.

- Projekt ten spotkał się z dużym poparciem mieszkańców, którzy od dawna apelowali o zieleń na Rynku, a realizowane obecnie przez firmę Fiori Sp. z o.o. przedsięwzięcie jest kontynuacją odnowy zieleni na Rynku. Widzimy jak chętnie bytomianie korzystają z modułowych rozwiązań na Rynku, dlatego rozszerzamy tę strefę. Zobaczymy, czy spełni oczekiwania mieszkańców - mówi Przemysław Wrona, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Leżaki i huśtawki pod zielonym dachem

Przemierzając bytomski Rynek można już zobaczyć ekipy montujące segmenty z siedziskami, stalowe pergole z elementami zielonego dachu oraz huśtawką, a także donice ze stolikami m.in. do gry w szachy. Na Rynku pojawią się też leżaki. W ramach projektu zamontowane zostaną stelaże do istniejących ławek, dodatkowe kratki na pnącza, a także podświetlone zostaną również istniejące pergole.

Nowe meble będą wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu - m.in. przetworzonych tekstyliów, opakowań foliowych i metalu z recyklingu. Są przystosowane do montażu w różnych przestrzeniach, dlatego jeśli nie sprawdzą się na Rynku, będą mogły zmienić lokalizację.

W cieniu na Rynku Nadanie Rynkowi przyjaźniejszego charakteru to przede wszystkim wzbogacenie przestrzeni o zieleń. I tak w ramach zagospodarowania małej architektury i zieleni na Rynku pojawią się nasadzenia 7 drzew, 2 krzewów, 86 sztuk bylin, 12 sztuk pnączy i roślin jednorocznych.

- Ponieważ już kilka lat temu w donicach przy pergolach zostały nasadzone pnącza i nie wszystkie się przyjęły, uzupełniamy istniejące pergole o kratownice oraz sadzimy większe sadzonki - odporniejsze na trudne warunki, jakie panują na nasłonecznionym Rynku i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne - mówi Przemysław Wrona.

Wkrótce kratownice zarosną pnączami z gatunków glicynii, milinem amerykańskim oraz rdestówką Auberta - roślinami, które wykazują dużą wytrzymałość i zdolności regeneracyjne.

- Rynek wymaga gruntownej przebudowy i ponownego zaprojektowania jego funkcji. Do czasu pozyskania środków zewnętrznych na dofinansowanie takiej przebudowy, będziemy systematycznie aranżować zieleń na Rynku. Staną kolejne donice z zielenią oraz pergole z pnączami i drzewkami. Wiem, że to nie zastąpi dużych drzew, ale do czasu przebudowy Rynku będzie przynajmniej namiastką zieleni - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Zagospodarowanie małej architektury i zieleni na Rynku kosztowało ponad 493 tys. zł.

Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Komentarze (1)    dodaj »

  • hoek

    Fajnie, żule będą mały gdzie spędzać wolny czas. Obecne ławki są pozajmowane przez pijaczków i lokalnych brudasów. Teraz dostaną jeszcze leżaczki. Lubię też takie akcje, jak zabetonowanie centrum, żeby potem ratować je roślinami, które są tymczasowe jak poprzednie dziesiątki roślin i drzewek sadzonych na betonowym placu. Niestety czeka je ten sam los co poprzednie. Jak to wszystko będzie już stało to zróbcie zdjęcia opalających się żuli. Zacznijmy też odliczać do następnego nasadzania drzewek i roślinności za rok. I kolejnego artykułu o tym jak wspaniale dodajemy zieleni na placu czerwieni. Może warto napisać ile takie drzewka kosztują po ilu usychają w betonowych donicach i ile potem na nowo kosztuje próba uratowania Bytomskiego rynku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również