Wiadomości z Bytomia

Widowisko Historyczne "Walki o Miechowice 1945" odbędzie się 27 stycznia

  • Dodano: 2024-01-22 11:15

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. Od kilku lat Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” organizuje inscenizację „Walki o Miechowice 1945”, przypominając o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Miechowicach. Kolejne widowisko historyczne odbędzie się już w najbliższą sobotę 27 stycznia o godz. 14.00 w Bytomiu-Miechowicach przy ul. Kasztanowej.

Widowisko historyczne "Walki o Miechowice 1945" po raz ósmy

Jak co roku do Bytomia-Miechowic przyjadą rekonstruktorzy, którzy w historycznych mundurach oraz z replikami broni palnej z okresu II wojny światowej wezmą udział w inscenizacji, przypominającej tragedię, jaka rozegrała się w styczniu 1945 roku w Miechowicach. Otwarcie bram wejściowych zaplanowano w sobotę 27 stycznia od godz. 12.00. Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do 16.00. Wydarzenie będzie zabezpieczane przez służbę porządkową organizatora. Przypominamy, że w inscenizacji używane są środki pirotechniczne, dlatego widowisko będzie można obserwować z wydzielonych miejsc przeznaczonych dla publiczności.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

Zbrodnia, o której próbowano zapomnieć

W tym roku mija już 79. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Śląsku w związku ze wkroczeniem Armii Czerwonej. Zbrodnia, jakiej dopuścili się żołnierze Armii Czerwonej w dniach 25 — 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach, to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z zajęciem Górnego Śląska przez Rosjan. Trwającym w Miechowicach walkom, które rozpoczęły się 25 stycznia towarzyszył dramat mieszkańców tej miejscowości. Już w pierwszych godzinach po wkroczeniu Rosjan odczuli na własnej skórze przemoc, grabieże, gwałty, a także niczym nieuzasadnione morderstwa, których ofiarą mogło paść nawet 380 mieszkańców Miechowic.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również