Wiadomości z Bytomia

Wernisaż wystawy Lombard Bytom w CSW Kronika już w sobotę

  • Dodano: 2023-04-12 10:15

CSW Kronika zmienia szyld na elewacji i otwiera... lombard. Zmiana tabliczki to jeden z elementów wystawy inspirowanej filmem dokumentalnym Łukasza Kowalskiego, przygotowanej przez artystów katowickiej ASP.

Wernisaż wystawy Lombard Bytom odbędzie się w sobotę, 15 kwietnia o 19.00, a towarzyszyć mu będzie koncert FOQL.

Wystawa prezentuje prace nawiązujące w swojej formie i treści do tematyki filmu. Artystki i artyści związani z pracownią działań interdyscyplinarnych ASP w Katowicach, wybrali z obrazu filmowego dowolne elementy, bazując na sentymencie, nostalgicznej duchologii oscylującej na granicy absurdu, z przymrużeniem oka.

Lombard jest tu więc nie tylko miejscem pożyczek udzielanych pod zastaw towarów, nagromadzenia przedmiotów „od igły po helikopter”, ale też metaforą egzystencji w miejscu o trudnej przeszłości, zmagającym się z problemami nieudanej transformacji systemowej.

Wystawa poddaje refleksji również zagadnienia związane z konsumpcjonizmem i problemami codziennego funkcjonowania młodych dzisiejszym świecie. Zobaczymy na niej również fragmenty, których Łukasz Kowalski ostatecznie nie włączył do filmu „Lombard”.

W wystawie, której kuratorką jest Agata Cukierska, biorą udział artyści i artystki związane z pracownią działań interdyscyplinarnych ASP Maria Bąk, Klaudia Brzezińska, Dobrawa Cichoń, Angelika Czubasiewicz, Magdalena Ferdyn, Alicja Gaszta, Aleksandra Górka, Łukasz Kowalski, Barbara Klus, Agnieszka Krawczyk, Katarzyna Królak, Jan Kukułka, Jakub Padula, Gabriela Piłat, Kinga Przeliorz, Sandra Rzeźniczek, Dariusz Rzontkowski, Stefania Skłodowska, Lesław Tetla, Igor Warykiewicz, Joanna Zdzienicka-Obałek.

Wernisażowi towarzyszyć będzie performance Angeliki Czubasiewicz. Początek o 19.30.

Wehikuł live - koncert na wernisażu

W ramach wydarzenia w przestrzeni wystawy o 20.00 wystąpi FOQL czyli Justyna Banaszczyk, artystka działająca w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i około tanecznej, a także twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier.

W jej utworach pobrzmiewają̨ echa IDM-u i industrialu, ale najważniejszym czynnikiem jest rytmiczna i brzmieniowa inwencja oraz ciągła eksperymentacja. Jej najnowszy album „Wehikuł" ukazał się w 2022 roku nakładem MAL Recordings/Boomkat i zdobył uznanie międzynarodowej prasy m.in. The Wire Magazine, International Orange czy Resident Advisor.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również