Wiadomości z Bytomia

Walki w teatrze. Zakończył się XVII Memoriał Leszka Błażyńskiego [FOTO]

  • Dodano: 2023-11-20 12:45

W sobotę i niedzielę (18 i 19 listopada) w Teatrze Rozbark w Bytomiu pięściarze rywalizowali w XVII Międzynarodowym Memoriale Leszka Błażyńskiego. W zawodach walczyło ponad 60 młodych bokserów z Polski, Czech, Ukrainy i Wielkiej Brytanii, a komplet widzów obserwował sporo widowiskowych walk. Nikolas Pawlik pokonał dwóch zagranicznych rywali i został najlepszym zawodnikiem całego turnieju a Bytomska Akademia Boksu triumfowała w klasyfikacji drużynowej. Drużyna otrzymała ważący blisko 20 kilogramów puchar zrobiony z węgla z kopalni Bobrek.

W pierwszym dniu Memoriału w sobotę walki utalentowanych pięściarzy obserwował na żywo legendarny Marian Kasprzyk, który w 1964 roku w Tokio zdobył złoty medal olimpijski, walcząc w finale ze złamanym kciukiem.

- W Bytomiu chłopcy nie mieli na szczęście takich problemów, jak ja blisko sześćdziesiąt lat temu - żartował były znakomity czempion. - Jestem pod wrażeniem Memoriału. Zobaczyłem ciekawe pojedynki w pięknym, urokliwym miejscu, jakim jest Teatr Rozbark a organizacja jak zawsze była na najwyższym poziomie - dodał Kasprzyk.

Podziękowania od prezesa

W sobotę do Bytomia przyjechał także Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego, który uhonorował m.in. syna patrona turnieju Leszka Błażyńskiego juniora, prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza i bytomskiego trenera Sylwestra Klasę za promocję polskiego boksu olimpijskiego. W sobotę również Renata Caban, radna Sejmiku Województwa Śląskiego odczytała list w imieniu marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. W sobotę wystąpiła również wnuczka Leszka Błażyńskiego, Anna, która zaprezentowała bardzo dynamiczny taniec.

Pawlik najlepszy, prezydent w narożniku

Podczas niedzielnych finałów komplet widzów obserwował sporo walk stojących na wysokim poziomie. Najlepszym zawodnikiem całego turnieju był Nikolas Pawlik. Wicemistrz Europy juniorów w kategorii do 57 kg pewnie pokonał dwóch zagranicznych rywali na punkty - Bohdana Kota z ukraińskiego klubu Patriot Drohobycz oraz Czecha Jizi Kozela z BC Ostrawa. Pawlik otrzymał okazały puchar dla najlepszego zawodnika Memoriału. Trofeum zostało ufundowane przez Jarosława Grzesika, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Wskazówek nadziei polskiego boksu udzielał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który w trakcie Memoriału częściej był ubrany w dres niż garnitur i w narożniku sekundował młodym pięściarzom Bytomskiej Akademii Boksu.

- W przeszłości byłem pięściarzem m.in. Szombierek Bytom, mam papiery trenerskie i często bywam na zajęciach. W tej roli czuję się świetnie i cieszę się, że młodzi chłopcy mogą walczyć na takich turniejach, z takimi klasowymi rywalami i w tak pięknym otoczeniu teatralnym - zaznaczał prezydent.

Puchar z węgla dla najlepszych

Bytomianie wywalczyli cztery złote oraz trzy srebrne medale i wygrali klasyfikację drużynową przed Górnikiem Sosnowiec i aniMMAls Boks Siewierz. W nagrodę otrzymali ważący blisko 20 kilogramów puchar zrobiony z węgla z kopalni Bobrek. Nagrodę wręczył Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoks Kraj S.A.

Z kolei najlepszym kadetem został Wiktor Brodzik z Szamotuły Boxing Team, a najlepszym juniorem Dominik Przywara z Chemika Kędzierzyn. Przywara otrzymał także voucher na Seminara z Mistrzami ufundowany przez pracującą przy tym projekcie Sabinę Śnioch. Uhonorowano także najlepszego pięściarza w wadze 54 kg. W finale Kacper Słomka z Górnika Sosnowiec pokonał Emmana Hussaina z angielskiego klubu Strike 06 Luton i otrzymał gustowny puchar ufundowany przez Dorotę Piegzik-Izydorczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej. Puchar dostał też Bartosz Dudziński z Górnika Sosnowiec, który wygrał w kat 63,5 kg. Trofeum zostało ufundowane przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, który w przeszłości walczył właśnie w tej kategorii wagowej. Nagrody wręczyli również m.in. pięściarz Damian Jonak, prezes Bytomskiej Akademii Boksu, Tomasz Kowalik, prezes Śląskiego Związku Bokserskiego oraz prezes klubu judo Czarnych Bytom Małgorzata Wiśniewska Wilk.

Dwukrotny medalista olimpijski

Leszek Błażyński był dwukrotnym brązowym medalistą olimpijskim (1972, 1976), mistrzem (1977) i wicemistrzem Europy (1971) oraz dwukrotnym mistrzem Polski (jego trofea można było zobaczyć podczas memoriału). Stoczył 317 pojedynków (282 wygrał - 4 zremisował - 31 przegrał). Charakteryzował go ofensywny styl walki, znakomita technika i wielka ambicja.

Organizatorami Memoriału byli Miasto Bytom, Bytomska Akademia Boksu oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu. Turniej był organizowany pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Patronatem honorowym objął Memoriał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Partnerami Memoriału były Solidarność, Węglozbyt i Polski Związek Bokserski. Patroni Medialni to Przegląd Sportowy, Dziennik Zachodni i TVP3.

Wyniki walk finałowych XVII Memoriału Leszka Błażyńskiego
MŁODZICY
44 kg; Igor Czerwieński (Akademia Roberta Gortata) - Franciszek Wójcik
(Bytomska Akademia Boksu) 3:0
54 kg; Szymon Guzik (aniMMAls Boks Siewierz) - Krzysztof Saternus
(Akademia Roberta Gortata) 3:0

KADECI
57 kg; Wiktor Brodzik (KS Szamotuły Boxing Team) - Kacper Godyń
(Akademia Bokserska Libiąż) 3:0
60 kg; Oskar Szot (aniMMAls Boks Siewierz) - Marcel Urban (06 Kleofas AZS
AWF Katowice) 2:1
63 kg; Dawid Stasicki (ŚUKS Naprzód Lipiny) - Bartosz Woźnicki
(aniMMAls Boks Siewierz) 2:1
66 kg; Jakub Lasota (Boom Boxing Studio Kraków) - Dominik Krężołek
(Bytomska Akademia Boksu) 3:0
66 kg: Szymon Jakowienko (Bytomska Akademia Boksu) - Jacek Musioł (KSW
Boxing Odra Wodzisław Śląski) 3:0
70 kg; Szymon Ostrowicki (Bytomska Akademia Boksu) - Igor Burda (Boom
Boxing Studio Kraków 3:0
75 kg; Łukasz Januszek (KS Górnik Sosnowiec) - Sergiusz Nowiński (LKS
Myszków im. Henryka Średnickiego) 2:1

JUNIORZY
54 kg; Kacper Słomka (KS Górnik Sosnowiec) - Emman Hussain (Strike 06
Luton - Anglia) 2:1
57 kg; Nikolas Pawlik (Bytomska Akademia Boksu) - Jiri Kozel (BC Ostrawa
- Czechy) 3:0
60 kg; Tate Murphy (High Wycombe - Anglia) - Patryk Olszewski (GUKS Carbo
Gliwice) poddanie w 2. rundzie
63,5 kg; Bartosz Dudziński (Górnik Sosnowiec) - Jakub Targiel (MOSM
Tychy) 3:0
67 kg; Jacek Targiel (MOSM Tychy) - Wojciech Latosi (KS Orzeł Oleśnica)
3:0
71 kg; Nikita Chornyi (06 Kleofas AZS AWF Katowice) - Daniel Basik (Bielski
Klub Bokserski Beskidy) 3:0
75 kg; Dominik Przywara (Chemik Kędzierzyn-Koźle) - Nikodem Godek
(Bytomska Akademia Boksu) 3:0
86 kg; Jakub Iwański (Akademia Boksu Będzin) ­- Kyrylo Kaistro (MOSM
Tychy) 3:0

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również