Wiadomości z Bytomia

W pracy bez barier

  • Dodano: 2020-10-21 13:30

Bytom jest pierwszy miastem, które otworzyło się na osoby z niepełnosprawnością intelektualną zatrudniając je w swoich jednostkach organizacyjnych. Do grona osób, które pracują w naszym mieście, dołączył pan Zbigniew i zatrudniony już wcześniej pan Tomasz, którzy dostali pracę w dziale zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Z pracownikami spotkał się dziś /21 października/ prezydent Mariusz Wołosz.

Od kilkunastu lat Centrum DZWONI obala mity na temat zatrudniania niepełnosprawnych pracowników, pomagając odnaleźć się swoim beneficjentom na otwartym rynku pracy. Cieszę się, że idea zatrudnienia wspomaganego kwitła i nadal rozwija się w naszym mieście. Nowym pracownikom życzę powodzenia, a pracodawców zachęcam do  zatrudniania osób z niepełnosprawnością - mówił prezydent Mariusz Wołosz.


 
Pan Zbyszek jest piątą osobą z niepełnosprawnością intelektualną pracującą na normalnych zasadach zatrudnienia w bytomskiej jednostce samorządowej. Było to możliwe dzięki wsparciu Centrum DZWONI, które od 14 lat pomaga znaleźć zatrudnienie osobom z niepełnosprawnością.

Gmina Bytom jako pierwsza w kraju otworzyła się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością intelektualną i dopiero w ślad za nią poszły inne miasta - uważa Tomasz Kosik, trener pracy Centrum DZWONI. - Od kilku lat takie osoby pracują w Beceku i MZDiM i jednym z bytomskich przedszkoli - dodaje Tomasz Kosik.

Trzeba podkreślić, że inne miasta zatrudniają osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach brygad pracy, gdzie osoby te pracują głównie z niepełnosprawnymi. W filozofii działania naszego centrum nie występuje pojęcie specjalnych stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zatrudnieni w Bytomiu pracownicy wykonują swoją pracę wśród pełnosprawnych kolegów, bez segregacji i "specjalnego" traktowania - mówi Michał Bullik, trener pracy z Centrum Doradztwa Zawodowego Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.


 
 Jak podkreśla Michał Bullik, ważne jest też przyjazne nastawienie zespołu do przyjęcia w swoje szeregi nowego pracownika.

W Bytomiu nie było z tym problemu, ekipa dbająca o miejską zieleń bez żadnych  podziałów wprowadziła nowych w ich obowiązki, z którymi sobie  dobrze radzą - mówi trener pracy.
 


Centrum DZWONI działa w Bytomiu od 2006 roku. Jest częścią Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Od tego czasu jego pracownicy pomogli ok. 150 osobom znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Niepełnosprawni pracują w wielu prywatnych firmach, a zakres obowiązków dopasowany jest do ich predyspozycji.

Pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić niepełnosprawnego intelektualnie ma zapewnioną ciągłą pomoc trenera pracy z Centrum DZWONI. Trener wdraża osobę w stanowisko pracy, wspiera w nawiązaniu relacji ze współpracownikami, uczy zasad panujących w firmie, dojazdu do pracy, pomaga załatwić sprawy formalne. Wspiera też pracodawcę. Pomoc polega m.in. na dopasowaniu pracownika do stanowiska pracy, czy reagowaniu  na pojawiające się trudności.

W pracy bez barier

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również