Wiadomości z Bytomia

W Bytomiu terytorialsi ćwiczyli na wypadek przerwy w dostawie prądu

  • Dodano: 2022-11-30 11:15

We wtorek, 29 listopada w Szpitalu Specjalistycznym Nr 1 w Bytomiu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach operacji „Przyjazna Energia-22” wyłączyli na dwie godziny awaryjnie prąd z sieci i podłączyli kontenerową elektrownię polową. Test przeprowadzony przez 13 Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej, wypadł pozytywnie.

Dzisiaj między godziną 10 a 12 Szpital Specjalistyczny Nr 1 w Bytomiu był zasilany przez kontenerową elektrownię polową. Terytorialsi, w całym kraju, w wybranych miejscach przeprowadzają ćwiczenia na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu - tłumaczy Marek Klimczak, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Wprowadzenie awaryjnego zasilania w energię elektryczną szpitala realizowane było przy współpracy z firmą Tauron Dystrybucja SA. To kolejne tego typu ćwiczenia, które przygotowują żołnierzy WOT do realizacji misji formacji - obrony i i wsparcia lokalnych społeczności.

Drugie miasto na Śląsku

Bytom jest drugim po Częstochowie miastem w województwie śląskim, w którym przeprowadziliśmy ćwiczenia. Użyliśmy elektrowni polowej KEP-900. W jednostce posiadamy jeden taki agregat, a do jego obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP - mówi Magdalena Dróżdż, rzeczniczka prasowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Duża moc Terytorialsi użyli awaryjnych agregatorów spalinowo-elektrycznych, które WOT określa mianem elektrowni polowych - KEP-900 o mocy 2x250 kW i 1x400 kW. Mobilny agregat posiada zbiornik paliwa o pojemności 2 tys. litrów. Agregaty KEP-900 mogą zasilić w energię małą miejscowość lub część miasta na trzy tygodnie lub dłużej. Jedna elektrownia polowa waży aż 30 ton!

W ostatnich tygodniach żołnierze WOT przeprowadzają po raz pierwszy takie ćwiczenia od chwili powstania formacji. Nowy obowiązek wynika z uchwalonej w marcu Ustawy o obronie Ojczyzny. Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej.

wot szpital bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również