Wiadomości z Bytomia

W Bytomiu powstanie nowoczesna strażnica

  • Dodano: 2018-11-15 09:45

Na placu budowy przy ul. Łużyckiej doszło do uroczystego podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod budowę strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. Nowoczesny budynek ma zostać oddany do użytkowania w 2020 roku.

Akt erekcyjny, rozpoczynający budowę strażnicy, podpisali wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Arkadiusz Biskup, śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, komendant miejski PSP w Bytomiu mł. Bryg. Mirosław Synowiec oraz przedstawiciel firmy „DOMBUD” S.A., będącej generalnym wykonawcą projektu.

Polska niepodległa i Polska suwerenna to przede wszystkim bezpieczeństwo obywateli, bezpieczeństwo mieszkańców i to przede wszystkim właśnie dla nich, dla mieszkańców Bytomia i regionu, dzisiaj w sposób symboliczny rozpoczynamy proces budowy, który – mam nadzieję – zakończy się szczęśliwym finałem z końcem 2020 roku – mówił podczas uroczystości wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który zwrócił się również do załogi bytomskiej Komendy PSP.

To państwo, drodzy strażacy, stanowicie fundament i tą podstawę zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, jesteście na każde wezwanie, o każdej porze dnia i nocy. W tym miejscu zawsze należą się wam ogromne podziękowania. Ale do tego, byście mogli tą służbę pełnić godnie i profesjonalnie – tak jak to robicie – potrzebujecie nowoczesnej, bardzo dobrej infrastruktury i taka infrastruktura stanie w Bytomiu – zaznaczył. W swoim przemówieniu wojewoda podziękował również wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tej inwestycji, w tym także obecnemu podczas wydarzenia posłowi na Sejm RP Wojciechowi Szaramie.

Obecnie Komenda Miejska PSP w Bytomiu mieści się w kompleksie zbudowanym na przełomie XIX i XX wieku. Wieloletnie użytkowanie oraz wpływ eksploatacji górniczej sprawiły, że siedziba nie jest w pełni dostosowana do potrzeb ponad 100-osobowej załogi bytomskiej Straży Pożarnej. Budowa nowego obiektu ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Komendy, poprawę standardu służby i utrzymania w gotowości sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji ratowniczych oraz gaśniczych. Inwestycja, zakładająca budowę nowoczesnej strażnicy, uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa, a jej wartość to w sumie 27 mln zł.

Projekt przewiduje budowę budynku głównego siedziby Komendy Miejskiej oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP. W kompleksie powstaną m.in. pomieszczenia biurowe, sale sztabowa i wykładowa, siłownia oraz plac i wieża ćwiczeń. Dobra lokalizacja strażnicy ma wpłynąć na poprawę sprawności oraz efektywności działań bytomskiej Straży Pożarnej, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców miasta. 

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas uroczystości uczestnicy symbolicznie posadzili "Dąb Niepodległości".

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.