Wiadomości z Bytomia

W Bytomiu odbędzie się Otwarta Konferencja Ekologiczna

  • Dodano: 2021-09-03 06:30, aktualizacja: 2021-09-02 19:46

W środę, 15 września w Teatrze Rozbark zostanie zorganizowana 15 edycja Otwartej Konferencji Ekologicznej pod hasłem "Miasto zielone - miasto zdrowe” z cyklu "Bezpieczeństwo ekologiczne w mieście”.

Wśród imprez towarzyszących odbędą się wydarzenia adresowane do grup szkolnych. Na dzieci i młodzież czeka mnóstwo atrakcji. Będą warsztaty edukacyjne, quizy, konkursy.

Wyzwania związane ze zmianami klimatu

Otwarta Konferencja Ekologiczna skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę związaną z ochroną przyrody. W czasie konferencji oprócz m.in. wykładów, które wygłoszą eksperci z zakresu ochrony środowiska, nauk o zdrowiu, architektury krajobrazu, odbędą się bardzo ciekawe imprezy towarzyszące adresowane do grup szkolnych.

Recyklingowa Ścieżka Edukacyjna

Podczas Recyklingowej Ścieżki Edukacyjnej „#JestemwPorządku”, przygotowanej przez FCC Polska, uczestnicy poznają ideę recyklingu i dowiedzą się, ile razy można poddać recyklingowi tworzywa sztuczne, co to jest RDF, z ilu butelek PET można wyprodukować polar oraz ile waży zbelowana kostka z plastikowych butelek. Recyklingowa Ścieżka Edukacyjna zostanie zorganizowana na terenie przed Teatrem Rozbark, w pobliżu ścianki wspinaczkowej i będzie dostępna od godz. 9:00 do 14:00. Uczestnicy przekonają się także na własne oczy, ile kilogramów śmieci produkuje każdy Polak i co w zakładach wytwarza się z kostek z butelek plastikowych. Na chętnych czeka również quiz wiedzy praz recyklingowa kanapa z pojemnika na odpady, która świetnie sprawdzi się w roli miejsca do wykonania pamiątkowej fotografii.

Ponadto przy współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko odbędzie się akcja „Oddaj elektrozłom za drzewko”. W tym dniu każdy mieszkaniec w zamian za przyniesione elektryczne śmieci (m.in. baterie, telefon, odtwarzacz mp3, żelazko, lampkę biurową, słuchawki) otrzyma małe drzewko lub cebulki kwiatowe. Dodatkowo odbędą się warsztaty dla najmłodszych i mianowanie na Strażników Czerwonych Pojemników - wręczanie orderów z recyklingu. W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się dlaczego selektywna zbiórka elektrycznych śmieci jest taka ważna oraz jakie cuda mogą powstać z recyklingu, zobaczą też plastrony miodu oraz poszukają heksagonów w sztuce, architekturze, nauce, a nawet w świecie gier komputerowych. W ramach warsztatów powstaną wyjątkowe „pszczele” łapacze snów! Całość zwieńczy konkurs, w trakcie którego sprawdzimy wiedzę najmłodszych na temat recyklingu.

Edukator leśny

Kolejny ciekawy punkt imprez towarzyszących to Edukator leśny. Przedstawiciele Nadleśnictwa Brynek opowiadać będą o ważnych kwestiach związanych ze środowiskiem. Po spotkaniu uczestnikom zostaną rozdane sadzonki drzew/krzewów leśnych oraz różne ekologiczne gadżety i foldery promujące Nadleśnictwo Brynek.

Fundacja Odzyskaj Środowisko opowie również o ulach wielkopolskich oraz ulach które powstają z recyklingu i zaprezentuje mapy „Na czerwonym szlaku pasiek z recyklingu” z uwzględnieniem Bytomia. W programie jest także degustacja miodu oraz zaproszenie do pasieki z recyklingu w Bytomiu. Wśród imprez towarzyszących odbędzie się również spotkanie z bytomskimi pszczelarzami, którzy będą mówić o sposobie hodowli pszczół, ich pożytecznym wpływie na przyrodę i życie człowieka oraz łąkach kwietnych.

Kolejne interesujące warsztaty w programie to Zieleń w walce ze Smogiem, podczas których pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów z Bytomiu zaprezentują gatunki roślin, które w naszym otoczeniu najbardziej pomagają mieszkańcom w walce z niską emisją. Z kolei Mobilna łąka to elektryczna Corsa oklejona w kwiaty, która ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na problemy pszczół, ale również na inne zagrożenia ekologiczne jak np. produkcja plastiku czy zanieczyszczeń do powietrza. W bagażniku samochodu rośnie prawdziwa łąka! Dookoła samochodu staną donice z kwiatami lokalnych roślin miododajnych, a ulotki informacyjne wraz z saszetkami tych roślin będą rozdawane uczestnikom konferencji.

W dniu konferencji dzieci będą mogły skorzystać z elementów infrastruktury znajdującej się na obiektach Centrum Wspinaczkowego Skarpa (należy zabrać obuwie zmienne). Warunkiem udziału w imprezach jest nadesłanie informacji mailowej (osoby indywidualne) karty zgłoszenia (grupy szkolne) do 13 września br. na adres e-mail: konferencja2021@um.bytom.pl.

Listę uczestników (w przypadku zorganizowanych grup szkolnych) oraz oświadczenie o stanie zdrowia organizatorzy proszą o przyniesienie 15 września.

W Bytomiu odbędzie się Otwarta Konferencja Ekologiczna / fot. UM Bytom

Komentarze (3)    dodaj »

  • Maziara

    Trzeba natychmiast zamknąć największego truciciela Bytomian koksownie to w tedy powietrze w Bytomiu poprawi się o 70 procęt.

  • zakamuflowany

    zlikwidować trzeba w pierwszej linii stare pokopalnane hałdy i wysypiska śmieci których mamy w 3 d.u.p.y.

  • luc

    To może wreszcie ktoś poruszy temat zasypywania przez okoliczną firmę wyrobiska dolomitów które objęte są programem NATURA 2000. Jak byłem w wydziale środowiska panie bez spojrzenia w papiery, bez zastanowienia odwaliły poważną minę i stwierdziły że ten przedsiębiorca ma zezwolenie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również