Wiadomości z Bytomia

Uzależnienie od jedzenia - najważniejsze informacje

  • Dodano: 2022-07-28 13:30, aktualizacja: 2022-07-29 09:23

Istnieje różnica między byciem smakoszem a uzależnieniem od pewnych pokarmów. To ostatnie zostało sklasyfikowane jako orthorexia nervosa, ale co to dokładnie jest i jak się to leczy? I co w ogóle powoduje ten stan? Ten wpis na blogu dostarczy Ci wszystkich odpowiedzi, które musisz znać na temat uzależnienia od jedzenia.

Czym jest uzależnienie od jedzenia

Uzależnienie od jedzenia jest formą uzależnienia i jednym z najczęściej leczonych uzależnień. Często występuje wraz z innymi problemami psychicznymi i może prowadzić do innych zaburzeń psychicznych, takich jak lęk czy depresja. 
Osoba, która cierpi na uzależnienie od jedzenia, może doświadczyć objawów, które obejmują:

  • Regularne spożywanie dużych ilości jedzenia w krótkich okresach czasu.
  • Poczucie, że nie można przestać jeść, mimo że jest się pełnym
  • Doświadczanie silnego pragnienia słodkich lub słonych przekąsek, nawet jeśli wiesz, że są one szkodliwe dla zdrowia.

Co powoduje uzależnienie od jedzenia?

Uzależnienie od jedzenia to złożone zaburzenie, w którym biorą udział czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. Termin "zaburzenie odżywiania" obejmuje wszystkie rodzaje zaburzeń odżywiania, w tym zaburzenia odżywiania po spożyciu posiłku, bulimię, ortoreksję i inne rodzaje zaburzeń odżywiania, takie jak kompulsywne objadanie się i jedzenie emocjonalne.

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą prowadzić do uzależnienia od jedzenia. Wiele z nich jest związanych z czynnikami genetycznymi i biologicznymi, ale w grę wchodzą również dodatkowe elementy. 
Jedną z głównych przyczyn uzależnienia od jedzenia jest brak dopaminy - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie przyjemności i nagrody w mózgu. Dopamina jest uwalniana, gdy spożywamy określone pokarmy, co wywołuje przyjemne uczucie, które zachęca nas do powtarzania tego zachowania.

Objawy uzależnienia od jedzenia

Objawy uzależnienia od jedzenia są liczne i różnorodne, ale najczęstsze obejmują:

  • Uczucie wycofania lub dyskomfortu, gdy próbujesz przestać jeść lub ograniczyć spożycie żywności.
  • Jedzenie dużych ilości jedzenia w krótkim czasie.
  • Zachcianki, popędy i/lub myśli o jedzeniu pewnych pokarmów, które zakłócają codzienne życie lub utrudniają skupienie się na innych rzeczach.

Jak leczyć uzależnienie od jedzenia?

Jeśli czujesz, że jesteś uzależniony od jedzenia, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby leczyć ten problem. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, co powoduje uzależnienie od jedzenia i jak przejawia się ono w Twoim życiu. Uzależnienie od jedzenia to złożone zaburzenie, które wpływa na ludzi w różny sposób. Może prowadzić do takich objawów jak zaburzenia odżywiania i otyłość, które wymagają specjalistycznych metod leczenia.

Z reguły uzależnienie od jedzenia leczy się w specjalistycznych ośrodkach uzależnień. Polega ona na spotkaniach z psychologami, poznania przyczyny i jej eliminację. W ciężkich stanach uzależnienia możliwe jest stosowanie leków hamujących potrzebę jedzenia, a także środków psychotropowych. 

Podsumowanie

Podsumowując, uzależnienie od jedzenia można leczyć za pomocą kilku prostych kroków. Po pierwsze, osoba dotknięta tym zaburzeniem musi zrozumieć, że nie jest sama i jest wielu innych, którzy mieli podobne doświadczenia. Po drugie, osoby takie muszą szukać profesjonalnej pomocy u biegłego psychologa lub psychoterapeuty, ponieważ obejmuje ona coś więcej niż tylko edukację żywieniową czy porady dietetyczne. Leczenie polega przede wszystkim na zrozumieniu problemu, jaki wiąże się z uzależnieniem od jedzenia i jego eliminacji. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.