Wiadomości z Bytomia

Uwaga! Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

  • Dodano: 2020-03-24 08:00, aktualizacja: 2020-03-31 13:24

Jeśli wróciłeś/aś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś/aś za granicą kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie koronawirusem natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu.

Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu działa całodobowa infolinia na temat koronawirusa.

Informacje można uzyskać po numerami telefonów:

605 745 817,

609 582 303,

695 025 532,


 

jak również w ciągu tygodnia od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00 pod nr 32 397 66 65 (centrala, która łączy z pracownikami Inspekcji Sanitarnej) – infolinie Państwowej Inspekcji Sanitarnej obejmują tematykę przeciwdziała i zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI W CIĄGU OSTATNICH 14 DNI PRZEBYWAŁEŚ/AŚ NA OBSZARACH OBJĘTYCH WIRUSEM BĄDŹ MIAŁEŚ/AŚ KONTAKT Z OSOBĄ ZARAŻONĄ I MASZ OBJAWY KORONAWIRUSA, TJ.: OSTREJ INFEKCJI DRÓG ODDECHOWYCH:
- GORĄCZKA > 380C,
- KASZEL,
- DUSZNOŚCI

POWINIENEŚ TRAFIĆ DO ODDZIAŁU ZAKAŹNEGO LUB OBSERWACYJNO – ZAKAŹNEGO.


Pamiętaj jeśli zostanie zdiagnozowane zakażenie koronawirusem, osoba taka zostanie hospitalizowana lub odizolowana w warunkach domowych. Oznacza to również, że taka osoba otrzymuje zwolnienie lekarskie i nie musi ubiegać się o „L-4” u swojego lekarza rodzinnego.

Warto dodać, że:
1. Jeśli osoba poddana kwarantannie otrzyma wynik ujemny – może zostać zwolniona z odbywania kwarantanny;
2. Jeśli osoba poddana kwarantannie otrzyma wynik dodatni – będzie hospitalizowana lub poddana izolacji w warunkach domowych.

Przypomnijmy, że kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych, dlatego apelujemy o ścisłe przestrzeganie zasad kwarantanny.

Jednocześnie informujemy, że osoby, u których nie występują charakterystyczne objawy koronawirusa oraz nie miały kontaktu z osobą zarażoną lub podejrzewającą zachorowanie na koronawirusa POWINNY W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI KONTAKTOWAĆ SIĘ Z PORADNIAMI PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ w swoim miejscu zamieszkania. Podczas rozmowy telefonicznej "TELEPORADA" powinna być przeprowadzona ANKIETA WSTĘPNA KWALIFIKACJI w kierunku zakażenia koronawirusem.

Każdemu pacjentowi, bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza, przychodnie POZ udzielają TELEPORADY, a tylko w sytuacjach nadzwyczajnych pacjenci mogą zostać umówieni na wizytę o wskazanej godzinie. Warto podkreślić, że lekarz udzielający TELEPORADY na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego oraz e-recepty ( w tym osobom przewlekle chorym).

Wykaz poradni POZ na terenie Bytomia wraz z numerami telefonów dostępny jest TUTAJ


Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.