Wiadomości z Bytomia

Uwaga! Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

  • Dodano: 2020-03-24 08:00, aktualizacja: 2020-03-31 13:24

Jeśli wróciłeś/aś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś/aś za granicą kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie koronawirusem natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu.

Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu działa całodobowa infolinia na temat koronawirusa.

Informacje można uzyskać po numerami telefonów:

605 745 817,

609 582 303,

695 025 532,


 

jak również w ciągu tygodnia od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00 pod nr 32 397 66 65 (centrala, która łączy z pracownikami Inspekcji Sanitarnej) – infolinie Państwowej Inspekcji Sanitarnej obejmują tematykę przeciwdziała i zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI W CIĄGU OSTATNICH 14 DNI PRZEBYWAŁEŚ/AŚ NA OBSZARACH OBJĘTYCH WIRUSEM BĄDŹ MIAŁEŚ/AŚ KONTAKT Z OSOBĄ ZARAŻONĄ I MASZ OBJAWY KORONAWIRUSA, TJ.: OSTREJ INFEKCJI DRÓG ODDECHOWYCH:
- GORĄCZKA > 380C,
- KASZEL,
- DUSZNOŚCI

POWINIENEŚ TRAFIĆ DO ODDZIAŁU ZAKAŹNEGO LUB OBSERWACYJNO – ZAKAŹNEGO.


Pamiętaj jeśli zostanie zdiagnozowane zakażenie koronawirusem, osoba taka zostanie hospitalizowana lub odizolowana w warunkach domowych. Oznacza to również, że taka osoba otrzymuje zwolnienie lekarskie i nie musi ubiegać się o „L-4” u swojego lekarza rodzinnego.

Warto dodać, że:
1. Jeśli osoba poddana kwarantannie otrzyma wynik ujemny – może zostać zwolniona z odbywania kwarantanny;
2. Jeśli osoba poddana kwarantannie otrzyma wynik dodatni – będzie hospitalizowana lub poddana izolacji w warunkach domowych.

Przypomnijmy, że kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych, dlatego apelujemy o ścisłe przestrzeganie zasad kwarantanny.

Jednocześnie informujemy, że osoby, u których nie występują charakterystyczne objawy koronawirusa oraz nie miały kontaktu z osobą zarażoną lub podejrzewającą zachorowanie na koronawirusa POWINNY W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI KONTAKTOWAĆ SIĘ Z PORADNIAMI PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ w swoim miejscu zamieszkania. Podczas rozmowy telefonicznej "TELEPORADA" powinna być przeprowadzona ANKIETA WSTĘPNA KWALIFIKACJI w kierunku zakażenia koronawirusem.

Każdemu pacjentowi, bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza, przychodnie POZ udzielają TELEPORADY, a tylko w sytuacjach nadzwyczajnych pacjenci mogą zostać umówieni na wizytę o wskazanej godzinie. Warto podkreślić, że lekarz udzielający TELEPORADY na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego oraz e-recepty ( w tym osobom przewlekle chorym).

Wykaz poradni POZ na terenie Bytomia wraz z numerami telefonów dostępny jest TUTAJ


Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.