Proces upadłości konsumenckiej przewidziany jest dla osób fizycznych, które znalazły się trudnej sytuacji finansowej i nie mogą poradzić sobie z spłatą swoich zobowiązań. Czym dokładnie jest upadłość konsumencka? W jakich przypadkach można ją ogłosić?
Co to jest upadłość konsumencka?
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na zasadnicze pytanie, czyli – co to jest upadłość konsumencka - https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/19/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce upadłość konsumencka jest rodzajem procesu sądowego, na podstawie którego dochodzi do oddłużenia osoby zadłużonej. Proces ten jest przeznaczony dla osób, które mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań, na przykład ze względu na utratę źródeł dochodów czy trudną sytuację rodzinną.
Upadłość konsumencka daje wtedy szansę na rozpoczęcie życia bez zadłużenia, ponieważ dzięki niej można spłacić swoje zobowiązania znacznie łatwiej. Dodatkowo proces ten pozwala na umorzenie części długów lub nawet ich całości, zgodnie z wyrokiem sądowym na skutek procesu oddłużeniowego.
Dla kogo przeznaczona jest upadłość konsumencka?
Proces upadłości konsumenckiej przeznaczony jest dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i spełnią jednocześnie kilka ważnych warunków.
Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej konieczne jest spełnienie poniższych wymogów:
1. Posiadanie statusu konsumenta – konsumentem nazywa się osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli nie ma ona firmy lub też nie należy do spółki.
2. Niewypłacalność – ten termin odnosi się do trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. W przypadku upadłości konsumenckiej zakłada się, że czas trwania niewypłacalności powinien wynosić minimum 3 miesiące.
3. Złożenie wniosku o upadłość konsumencką – konieczne jest również przygotowanie i przekazanie do sądu wniosku o upadłość konsumencką. We wniosku tym zawiera się szeroką gamę wymaganych informacji dotyczących sytuacji finansowej, zadłużeń.
Czym skutkuje proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Na skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej dochodzi do przygotowania specjalnego harmonogramu spłaty zadłużenia oraz do ustanowienia specjalnego syndyka masy upadłościowej, którego zadaniem jest zarządzanie posiadanym przez zadłużonego majątkiem.
Czas trwania spłaty zadłużenia w ramach upadłości konsumenckiej jest zależny od wielu czynników, ale zazwyczaj jest to około 2 lat. W niektórych przypadkach trwa on dłużej.
Na skutek upadłości konsumenckiej syndyk może również zająć i sprzedać mienie należące do upadłego, na przykład może być to jego dom, mieszkanie, samochód, wyposażenie domu. W przypadku sprzedaży nieruchomości upadły otrzymuje pieniądze na wynajem lokalu mieszkalnego.