Zgodnie z uchwałą antysmogową od 1 stycznia nie mogą być już używane piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza. W naszym mieście trwają kontrole Straży Miejskiej i pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu, którzy sprawdzają czy stosowane przez bytomian urządzenia grzewcze spełniają wymogi uchwały antysmogowej.
Od 1 stycznia 2023 roku wszedł w życie kolejny etap obowiązywania uchwały antysmogowej w województwie śląskim /Uchwała Nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw/, która zakazuje korzystania z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej.
Prowadzone są kontrole rutynowe, a także kontrole po interwencjach mieszkańców, którzy zgłaszali podejrzenie spalania odpadów lub innych niedozwolonych materiałów. Staramy się przede wszystkim jednak wyjaśniać mieszkańcom obowiązujące przepisy i edukować, natomiast mandaty są ostatecznością - mówi Wojciech Bryś, Naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Kontrole palenisk oraz urządzeń grzewczych, prowadzimy również na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i zgodnie z wytycznymi Programu Ochrony Powietrza, który w momencie podwyższenia się stężenia zanieczyszczeń nakłada na gminę obowiązek wykonywania kontroli - podkreśla Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.
Ustawa antysmogowa a przestarzałe paleniska
W myśl uchwały antysmogowej we wszystkich budynkach zakazane jest instalowanie kotłów o klasie niższej niż piąta.
Terminy wymiany urządzeń grzewczych niespełniających wymogów uchwały antysmogowej:
- kotły z 2006 roku i starsze, lub bez tabliczki znamionowej należało wymienić do 31 grudnia 2021 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej
- kotły od 2007 roku do 2012 roku należy wymienić do 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
- kotły od 2013 roku do 31 sierpnia 2017 roku należy wymienić do 31 grudnia 2025 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie do 5 lat od daty ich produkcji,
- instalacje spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 31 grudnia 2027 roku,
- kominki, piece i inne instalacje, które wydzielają ciepło bądź wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika, należało wymienić do 31 grudnia 2022 roku. To oznacza wymianę na instalację spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku, chyba że instalacja osiąga sprawność cieplną min. 80% lub jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu.
Unikasz wymiany starego kotła? To wykroczenie
Od 2022 roku, unikanie wymiany kotła wyprodukowanego przed 2007 rokiem, jest już wykroczeniem, za które grozi mandat. Straż Miejska może nałożyć na mieszkańca 500 złotych kary, sąd - do 5 tys. zł grzywny.
Programy w walce z niską emisją
Gmina Bytom od lat wspiera mieszkańców w inwestycjach zmiany nieefektywnych systemów grzecznych na ekologiczne. Tylko w 2022 roku wsparliśmy wykonanie 199 inwestycji w ramach PONE oraz 79 inwestycji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto dodać, że poziom ten od 2020 roku utrzymuje się na stałym poziomie.
Zapytaj ekodoradcę
Istnieje możliwość dalszej eksploatacji kominka lub pieca kaflowego, jednak instalacja musi osiągać sprawność cieplną min. 80 proc. lub być wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu. Jeżeli jesteś zainteresowany wymianą pieca węglowego na nowy ekologiczny lub zastanawiasz się nad termomodernizacją swojego domu, ale nie wiesz jak to zrobić, będziesz mógł skorzystać z pomocy oraz konsultacji Ekodoradcy oraz pracowników Punktu Obsługującego program „Czyste Powietrze” w Bytomiu. Ekodoradca dyżuruje pod nr telefonu: 572 326 471.