Realizowane przez firmę HUCZ Sp. z o.o. roboty związane z rewitalizacją ulicy Dworcowej przebiegają zgodnie z harmonogramem, a sprzyjające warunki atmosferyczne umożliwiły przejście do kolejnego etapu prac.
Wykonawca przystąpił właśnie od strony pl. Michała Wolskiego do układania nawierzchni ulicy.
- Wykonawca rozpoczął już prace związane z układaniem nawierzchni z kostki ciętej na ulicy Dworcowej od strony pl. Wolskiego, dlatego też ze względu na realizowane w tym rejonie intensywne roboty, prosimy mieszkańców o wyrozumiałość i w miarę możliwości wybór alternatywnych do ul. Dworcowej tras - ul. Powstańców Warszawskich i Jagiellońską - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych MZDiM.
Warto dodać, że na pozostałych odcinkach ul. Dworcowej nadal trwają prace związane z montażem odwodnienia linowego oraz roboty związane z zabezpieczeniem kabli energetycznych. Ponadto od pl. Michała Wolskiego firma HUCZ Sp. z o.o. będzie realizowała prace związane z układaniem nawierzchni ulicy, wykonaniem schodów oraz pochylni przy murze oporowym, a także będzie realizować pozostałe przyłącze do kanału technologicznego do budynków wspólnot mieszkaniowych.
Jak zmieni się ulica Dworcowa?
W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana zostanie ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica zyska nową - wygodną dla przechodniów, nawierzchnię z ciętego kamienia. Układ drogi zostanie podzielony na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu. Przebudowa obejmuje powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślinności w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum: pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, zmianie ulegnie organizacja ruchu.
Co ważne, remontu doczeka się nie tylko nawierzchnia ulicy Dworcowej, ale również znajdujące się przy niej kamienice. Swój dawny blask odzyska 11 kamienic.
Przypomnijmy, że rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, a w projekcie tym, gdzie liderem jest ZBM-TBS sp. z o.o. uczestniczą również Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o oraz wspólnoty mieszkaniowe.
Wartość projektu pn. "Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie, jakie miasto pozyskało wynosi 15,3 mln zł.