Wiadomości z Bytomia

Trwa remont Szkoły Muzycznej

  • Dodano: 2021-07-28 06:30, aktualizacja: 2021-07-27 21:49

Do października trwać będzie modernizacja Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu. Wykonawca remontuje zabytkową elewację oraz aulę. Wartość inwestycji wynosi ponad 3,5 mln zł.

Prace rozpoczęły się w czerwcu

- Odnawiana jest elewacja, która była w złym stanie. Uzupełniane są tynki, naprawiane uszkodzone elementy. Sporo prac prowadzonych jest w auli, m.in.: malowanie, remont balkonów, boazerii, przebudowa podestów sceny i balkonu, jak również montaż nowych foteli - mówi Jolanta Sznajder, dyrektorka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina.

Ponad trzy miliony

Wartość inwestycji wynosi ponad 3,5 mln zł.

- Na remont otrzymaliśmy dotację z programu inwestycyjnego Ministerstwa Finansów. Remont zakończy się pod koniec października. Rok szkolny rozpoczniemy jednak bez żadnych przeszkód 1 września. Aula będzie jeszcze przez pewien czas wyłączona z zajęć, ale wcześniej też dawaliśmy sobie radę, chociaż na sali koncertowej prowadzone były prace termomodernizacyjne, wymieniana była instalacja elektryczna, grzewcza, witraże, zdemontowano także fotele - tłumaczy dyrektorka szkoły.

Nowe oświetlenie

Podczas wcześniejszego remontu szkoły, który był prowadzony w latach 2018-2019, wymieniono również stolarkę okienną i drzwiową, oświetlenie oraz zainstalowano wentylację mechaniczną, fotowoltaikę i nowoczesny system zarządzania budynkiem.

Neogotycka perełka

Gmach szkoły został wzniesiony w latach 1867-1869. Zaprojektował go, pochodzący z Opola, a zamieszkały w Bytomiu, mistrz budowlany Paul Jackisch, który nadał budowli neogotycki wygląd. To najstarszy budynek szkolny w mieście. W 1945 roku w gmachu zaczęła działać szkoła muzyczna, wcześniej funkcjonowało tutaj niemieckie gimnazjum klasyczne - do pierwszej dekady XX w. jedyna w Bytomiu szkoła średnia, której ukończenie uprawniało do studiów wyższych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również