Wiadomości z Bytomia

Święto Rozbarku 2024: Napis „ROZBARK”, próba rekordu Polski i mnóstwo atrakcji [GALERIA]

  • Dodano: 2024-09-09 13:45

W sobotę 7 września przy ul. Wojciecha Kilara 33 mieszkańcy i goście bawili się podczas Święta Rozbarku. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, odsłonięty został napis „ROZBARK”, a głównym punktem programu była próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych.

Święto Rozbarku w Bytomiu: Odsłonięcie napisu „ROZBARK”

Uroczystości Święta Rozbarku rozpoczęły się przy murze oporowym otaczającym od strony ul. Chorzowskiej dawną kopalnię Rozbark. W miejsce historycznego napisu „KOPALNIA ROZBARK”, który kilkanaście lat temu został zlikwidowany, wróciła część napisu, który od soboty będzie witał mieszkańców dzielnicy. Każda z liter nowego napisu „ROZBARK” ma wysokość około 2 metrów, a więc odzwierciedla oryginalne wymiary.

– To kolejny element dawnej historii KWK Rozbark, który będzie przypominał o jednej z największych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku fedrującej przez ponad 140 lat – powiedział przed odsłonięciem prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Rekord Polski w strojach regionalnych: 413 osób na Święcie Rozbarku

Uczestnicy sobotniego święta na czele z orkiestrą po odsłonięciu przemaszerowali na teren Klubu Sportowego Skarpa Bytom przy ul. Wojciecha Kilara 33. Tam zgodnie z zapowiedziami odbyła się próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Poprzedni rekord padł 24 lipca 2016 roku podczas Światowego Zlotu Młodzieży Kurpiowskiej. Wtedy w strojach ludowych zebrało się 467 osób. W sobotę na placu przed Skarpą Bytom podziwiać można było setki strojów, krojów, kolorów i koronek. Na biciu rekordu zameldowali się nie tylko bytomianie czy mieszkańcy miast ościennych, ale z całego Śląska. Mimo wszelkich starań nie udało się pobić rekordu. Zabrakło niewiele - na wydarzenie przyszło 413 osób w pełnym stroju ludowym. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w przyszłym roku próba pobicia rekordu zostanie ponowiona.

- Wynik ma drugorzędne znaczenie. Ważny jest fakt, że tak wielu ludzi przychodząc dzisiaj w strojach regionalnych pokazało jakie jest ich przywiązanie do Śląska, do Bytomia, do Rozbarku. I to jest wspaniałe - powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W programie imprezy było wiele atrakcji. Na najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki na kucykach, warsztaty ekologiczne, spotkanie z pszczelarzem oraz dyskoteka pod chmurką. Starsi uczestnicy mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, wziąć udział w przełajowym biegu rozbarskim, a także wieczornej dyskotece na świeżym powietrzu.

Były również występy artystyczne dzieci i młodzieży bytomskich placówek oświatowych i kulturalnych oraz występy zespołów folklorystycznych: Piekarskie Klachule oraz Zespół Folklorystyczny Brynica.

Integracja społeczności Rozbarku: Inicjatywa Fundacji TVS i lokalnych stowarzyszeń

Święto Rozbarku to wspólna inicjatywa trzeciego sektora w Bytomiu. Aby uczcić 770 rocznicę nadania praw miejskich Bytomiowi, Fundacja TVS wyszła z inicjatywą próby pobicia rekordu Polski na największe zgromadzenia osób w strojach śląskich. Do tego Klub Sportowy Skarpa Bytom i Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku zaproponowały zorganizowanie wydarzenia integrującego społeczność Rozbarku. Dzisiejsze świętowanie było wynikiem tej współpracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również