Wiadomości z Bytomia

Święto mniejszości niemieckiej

  • Dodano: 2018-06-25 08:00, aktualizacja: 2018-06-25 08:05

Już po raz kolejny bytomska mniejszość niemiecka obchodziła swoje święto.

23 czerwca w Teatrze Rozbark spotkali się członkowie oraz sympatycy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Imprezę rozpoczęto odśpiewaniem hymnów: polskiego, niemieckiego oraz Górnego Śląska.

Bytom jest miastem wielokulturowym, a dzisiejsze spotkanie jest najlepszym dowodem jak bogata i żywa jest kultura niemiecka w naszym mieście. Niech atmosfera wspólnej biesiady zbliży Was jeszcze bardziej w dążeniu do pielęgnowania różnorodności i przypominania mieszkańcom o historii i tradycjach bytomskiej społeczności – powiedział podczas imprezy Damian Bartyla, Prezydent Bytomia.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego składa się z 9 oddziałów, sięgających Beskidu Śląskiego. W Bytomiu jest 7 kół terenowych, do którego należy aż 700 członków.

Towarzystwo działa od 1990 roku. Jego misją jest kultywowanie tradycji, historii oraz języka. Zrzesza osoby narodowości niemieckiej, jak również osoby nieposiadające pochodzenia niemieckiego, a chcące uczestniczyć w życiu organizacji. Organizują wiele imprez kulturalnych. Wśród nich znajdziemy: Wojewódzkie Święto Kultury Kół Terenowych, koncert „Muzyka nie zna granic”, Tydzień Kina Niemieckiego, jak również różnego rodzaju spotkania oraz wystawy.

Impreza zorganizowana była dzięki dotacjom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec.


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.