Wiadomości z Bytomia

Strażacy ochotnicy świętowali 100-lecie OSP w Górnikach

  • Dodano: 2024-05-06 11:30

Uroczystą mszą świętą rozpoczęły się w sobotę 4 maja obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Bytomiu-Górnikach. Dla strażaków ochotników, mieszkańców Górnik oraz bytomskich strażaków z innych naszych jednostek była to okazja nie tylko do świętowania, ale również podsumowania działalności w ostatnich latach OSP w Górnikach, w której służbę pełni około 80 strażaków

100 lat OSP w Górnikach

- To jeden z najważniejszych dni dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnikach. Świętujecie wspaniały jubileusz 100-lecia działalności. Dziękuję Wam za codzienną służbę na rzecz naszego miasta i mieszkańców – mówił podczas uroczystości Mirosław Luks, Sekretarz Miasta. - Pełnicie odpowiedzialną i niebezpieczną służbę, wspieracie i służycie pomocą dbając o nasze bezpieczeństwo - podkreślał podczas obchodów 100-lecia OSP Górniki Sekretarz Mirosław Luks.

Odznaczono strażaków

Uroczystości z okazji 100-lecia działalności Ochotoniczej Straży Pożarnej w Bytomiu-Górnikach rozpoczęły się od mszy świętej w intencji strażaków PSP oraz druhów OSP z Bytomia w parafii p.w Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach. Tuż po niej strażacy ochotnicy, a także mieszkańcy oraz zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele między innymi: władz miasta, Śląskiej Komendy PSP, Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu i Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym mieście, a także radni Rady Miejskiej w Bytomiu oraz członkowie różnych organizacji wspierających Ochotnicze Straże Pożarne, wzięli udział w oficjalnych uroczystościach w Górnikach. Podczas nich dokonano przeglądu jednostek, przedstawiono historię działalności OSP Górniki oraz z rąk przedstawiciela Śląskiego Komenda PSP wręczono Złoty Znak Związku OSP Rzeczpospolitej Polskiej jednostce i druhom OSP w Górnikach. W trakcie uroczystości odznaczeni zostali zasłużeni dla jednostki w Górnikach strażacy oraz osoby wspierające Ochotniczą Straż Pożarną w Bytomiu-Górnikach.

200 akcji na rok

Ochotonicza Straż Pożarna w Bytomiu-Górnikach liczy ponad 80 członków, w tym 29 mogących uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Na wyposażeniu jednostki znajdują się trzy samochody ratowniczo-gaśnicze oraz sprzęt umożliwiającym prowadzenie działań z zakresu gaszenia pożarów, ratownictwa drogowego, technicznego i usuwania zagrożeń stwarzanych przez owady.

Strażacy ochotnicy z OSP Górniki corocznie wyjeżdżają średnio prawie 200 razy do akcji ratowniczo-gaśniczych, co pod względem ilości wyjazdów plasuje ją w pierwszej 20. jednostek województwa śląskiego.

Warto dodać, że strażacy ochotnicy z OSP w Górnikach nie tylko biorą udział w akcjach gaszenia pożarów czy akcjach ratowniczych, ale również angażują się w życie lokalne Górnik i Bytomia, biorąc udział w licznych konkursach, imprezach, wydarzeniach i uroczystościach na terenie naszego miasta oraz współpracują ze stowarzyszeniami i instytucjami, organizując pokazy na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa.

Historia OSP w Górnikach. 100 lat działalnośc na rzecz miasta i mieszkańców

Ochotnicza Straż Pożarna w Górnikach została założona w 1924 roku przez mieszkańców, a pierwszym komendatem został wybrany druh Gustav Hercok. Od początku strażacy pracowali w trudnych warunkach, ponieważ brak było odpowiedniego sprzętu i pomieszczeń do jego przechowywania. Jednak już pod koniec 1924 roku ze środków gminy została zakupiona pompa ręczna wraz z wozem konnym. W kolejnych latach dla strażaków z Górnik wybudowano garaże do przechowywania sprzętu pożarniczego, a także niezbędny sprzęt do gaszenia pożarów, jak m.in. w 1935 roku motopompę marki Fischer M-800 wraz z dwukołową przyczepką, na której umieszczono niezbędny sprzęt pożarniczy oraz dziewięcioosobowy wóz bojowy.

Po II wojnie światowej jednostka w Górnikach była nadal rozbudowywana, a w sierpniu 1957 roku rozpoczęły się prace przy budowie obecnej strażnicy, ktorą oddano do użytku w listopadzie 1959 roku.

Na początku XXI wieku w OSP Górniki rozpoczęto wymianę starego sprzętu, dzięki czemu w 2006 roku został przekazany przez gminę Bytom samochód ratowniczo-gaśniczy Magirus, który zastąpił wysłużony samochód Star 244. Z kolei w 2016 roku również dzięki pomocy gminy Bytom oraz osób wspierających bytomską jednostkę rozbudowano część garażową jednostki, co umożliwiło przekazanie przez Komendę Miejską w Bytomiu drugiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault Mascott.

W 2017 roku po raz pierwszy w historii jednostka w Górnikach otrzymała nowy samochód Iveco Eurocargo, zakupiony ze środków pochodzących z gminy Bytom, Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Również w 2017 roku w dowód uznania za działalność, gotowość operacyjno techniczną oraz wyszkolenie i wyposażenie jednostki, OSP Górniki została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W latach 2020 – 2023 dzięki kolejnemu wsparciu gminy Bytom, WFOŚiGW w Katowicach, Komendy Głównej PSP w Warszawie, została zmodernizowana strażnica, gdzie wymieniono m.in.: bramy, okna, drzwi wejściowe, system CO oraz CW w budynku.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również