Wiadomości z Bytomia

Straż Miejska skontrolowała zakłady wulkanizacyjne

  • Dodano: 2021-03-04 06:30, aktualizacja: 2021-03-03 20:24

Mandaty karne i szereg pouczeń - to efekt kontroli przeprowadzonych przez bytomską Straż Miejską w dziewięciu zakładach wulkanizacyjnych i warsztatach samochodowych działających na terenie naszego miasta.

Na problem zwrócili uwagę zarządcy wspólnot mieszkaniowych, którzy przy placykach gospodarczych znajdywali porzucone stare opony

Zgodnie z ustawą o odpadach, zakłady wulkanizacyjne i warsztaty samochodowe mają obowiązek we właściwy sposób pozbywać się opon i innych wytworzonych w wyniku swojej działalności odpadów.  

- Oznacza to między innymi, że muszą posiadać umowę  podpisaną z wyspecjalizowaną firmą, która zajmuje się odbiorem tego rodzaju odpadów - mówi Bartłomiej Nowakowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bytomiu. - Kontrola wykazała, że nie wszyscy przedsiębiorcy posiadali wymagane dokumenty. Część z nich nie miała podpisanych indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych  oraz rachunków za odbiór odpadów wytworzonych w wyniku działalności - dodaje Nowakowski.  Jak zaznacza Straż Miejska kontrole bytomskich zakładów będą kontynuowane.

Warsztaty i stacje wulkanizacji w Bazie Danych Odpadowych

Przedsiębiorcy wytwarzający odpady, a do tych należą warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne mają obowiązek wpisać się do Bazy Danych Odpadowych, która ma za zadanie uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami. Takiego wpisu dokonuje Marszałek Województwa odpowiedni dla siedziby firmy. Firmy zobowiązane też są do składania sprawozdań o odprowadzaniu odpadów.

- Zakłady wulkanizacyjne nie muszą posiadać pozwolenia na składowanie odpadów, gdyż dotyczy to tylko firm, które wytwarzają do 5 tysięcy ton odpadów innych niż niebezpieczne. Powinny jednak posiadać system ich składowania i utylizacji w ramach podpisanych umów z firmami zajmującymi się tymi sprawami - mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego.

Zużyte opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnej

Często też zdarza się, że wymieniając opony w zakładzie wulkanizacyjnym, klient musi się ich pozbyć na własną rękę. W Bytomiu można je oddać w Punkcie Selektywnej  Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II. To usługa, z której mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Bytomia, którzy wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W ciągu roku bytomianie mogą oddać do 8 sztuk zużytych opon.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnej czynny jest od wtorku do piątku w godzinach od 14.00 do 18.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również