Wiadomości z Bytomia

Średniowieczne atrakcje w Bytomiu – archeologia ożyła w Muzeum Górnośląskim

  • Dodano: 2024-10-21 07:45, aktualizacja: 2024-10-21 08:02

Życie w średniowiecznym Bytomiu było motywem przewodnim Międzynarodowego Dnia Archeologii, który w naszym mieście Muzeum Górnośląskie świętowało w sobotę na terenie swojej placówki. Bytomianki i bytomianie mieli okazję poznać pracę archeologów. Było pisanie gęsim piórem, wykop archeologiczny i wykopaliska, średniowieczne obozowisko i pokaz walk rycerskich, warsztaty lepienia z gliny oraz gry i zabawy.

Średniowieczne atrakcje w Muzeum Górnośląskim

Podczas warsztatów organizowanych przez Dział Archeologii muzeum ogromną popularnością cieszył się wykop, dzięki któremu uczestnicy przekonali się jak w terenie pracują archeolodzy. Była to okazja, żeby wejść do wykopu z łopatą, pędzelkiem, miarką i poczuć się jak prawdziwy archeolog. W obozowisku powstałym na terenie ogrodu muzeum przygotowane były średniowieczne gry i zabawy. Tutaj też rycerze skrzyżowali miecze, prezentując średniowieczną walkę.

Warsztaty artystyczne – glina i iluminacje

Goście za pomocą miękkiej gliny tworzyli unikatowe przedmioty. Powstawały między innymi naczynia i zabawki. Jedynym ograniczeniem w tworzeniu była wyobraźnia uczestnika. Na miłośników dawnych czasów czekała pracownia iluminatora, czyli kogoś, kto na średniowieczne manuskrypty nanosił proste, ozdobne ilustracje, zwane iluminacjami. Nie lada wyzwaniem było pisanie gęsim piórem na czerpanym papierze

Współpraca i organizacja

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Górnośląskie we współpracy z grupą rekonstrukcji historycznej Chorągiew Ziemi Górnośląskiej i Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Średniowieczne atrakcje w Bytomiu – archeologia ożyła w Muzeum Górnośląskim /fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również