Wiadomości z Bytomia

Sprzątać bez bałaganu, czyli PSZOK poleca się na wiosnę

  • Dodano: 2023-03-06 11:15

Wszyscy wyczekują już wiosny, a wraz z nadejściem cieplejszych dni zaczyna się wielkie porządkowanie. Aby pozbyć się starych mebli, opon i innych odpadów z gospodarstw domowych, nie trzeba uciekać się do nielegalnych praktyk. Tylko w tym roku Straż Miejska wystawiła prawie 46 mandatów za zanieczyszczanie terenu.

Co zrobić z odpadami komunalnymi powstającymi w naszych domach, które nie mieszczą się w standardowych kontenerach na śmieci? Bytomskie zasady są proste - wystarczy wynieść je na śmietnik lub zawieźć do PSZOK - w zależności od tego, czego chcemy się pozbyć.

Firma zajmująca się wywozem odpadów zbiera wielkogabarytowe odpady z zabudowy wielorodzinnej raz w tygodniu zgodnie z obowiązującymi harmonogramami.

-  W przypadku zabudowy jednorodzinnej obowiązują harmonogramy wywozu odpadów ustalone dla każdego z rejonów. Ponieważ pracownicy firmy wywozowej nie mogą wchodzić na teren posesji, odpady muszą być umieszczone widocznym miejscu przed domem do godziny 6.00 rano w dniu wywozu. Zachęcamy do skorzystania z aplikacji Eco Harmonogram, która udostępnia aktualne harmonogramy odbioru odpadów dla każdej nieruchomości - mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego.

Co się zalicza do odpadów wielkogabarytowych

Do grupy odpadów wielkogabarytowych zaliczane są: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów, itp.

Do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się m.in. opon i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. pralek, lodówek). Te trzeba przywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest przy ul. Jana Pawła II 10. Zanim przyjedziemy do PSZOK, warto wcześniej tam zadzwonić i powiedzieć z czym chcemy przyjechać. Numer telefonu do PSZOK: 668 645 417.

Drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można wrzucać do specjalnych czerwonych pojemników rozstawionych w 24 lokalizacjach na terenie całego miasta. Na pojemniku podany jest także numer infolinii 572 102 102, dla tych, którzy chcieliby umówić bezpłatny odbiór z domu elektroodpadów większych rozmiarów.

Godziny otwarcia PSZOK:

  • poniedziałek: nieczynne
  • od wtorku do piątku: 11.00 - 18.00
  • soboty: od 9.00 do 13.00
  • niedziela: nieczynne

Gdzie z opadami budowlanymi i oponami

Problemem dla mieszkańców są też odpady budowlane i rozbiórkowe. Niepotrzebnie, bo mieszkańcy Bytomia, którzy wykonują remont w swoim mieszkaniu wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mogą bezpłatnie raz w roku zamówić pod swój adres zamieszkania kontener, do którego można wrzucić odpady po wykonanym remoncie.

Szczegółowe informacje w Wydziale Komunalnym Urzędu Miejskiego w Bytomiu: 32 779 85 51.

Widzisz - reaguj

Od początku roku bytomska Straż Miejska zarejestrowała 46 spraw związanych z zanieczyszczaniem terenu. Zgłoszenia związane z dzikimi wysypiskami, przekazywane są za pośrednictwem straży miejskiej, Wydziałowi Inżynierii Środowiska i MZDiM.

Niezwykle pomocnym narzędziem podczas namierzania sprawców porzucania śmieci, są kamery monitoringu „LAS”, które rejestrują nielegalne zrzuty gruzu, gałęzi w różnych częściach miasta.

Dzięki obrazowi z nagrania coraz częściej udaje się dotrzeć do sprawcy, ukarać go mandatem i nakazać usunięcie odpadów. Tylko w tym roku nałożyliśmy mandaty za na kwotę ponad 4 tys. zł. Pouczenie dostało 11 osób, a jedna sprawa trafiła do sądu - mówi Bogdan Grudzień, strażnik miejski.


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również