Wiadomości z Bytomia

Spacerem po bytomskich zakątkach

  • Dodano: 2023-07-10 12:30

Lato w mieście to okazja do poznania lokalnych perełek architektonicznych, ciekawostek historycznych, miejsc intrygujących, choć mało znanych. Najlepiej poznawać je u boku przewodników, historyków, ludzi z pasją. Dla zainteresowanych taką formą spędzenia sobót w Bytomiu, Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków przygotowała cztery propozycje spacerów.

8 lipca lokalni turyści przemierzali miasto śladami Georga Bruninga. Spacer jego śladami to opowieść nie tylko o wielkiej postaci, ale i czasach największego rozwoju Bytomia, czasach „Małego Wiednia”, z rekordowym kilkukrotnym przyrostem mieszkańców, który dziś trudno sobie wyobrazić.

Na jego trasie uczestnicy poznali miejsca związane z urzędem pełnionym przez Georga Bruninga, podziwiali architektoniczną klasę budynków powstałych za jego rządów, odkryli miejsca związane z osobistymi losami tego bytomianina. Spacer poprowadził Dariusz Pietrucha, historyk, znawca i miłośnik architektury militarnej, autor publikacji historycznych i turystycznych.

Spacerem po bytomskich zakątkach

Tych, których zabrakło na sobotnim spacerze czekają jeszcze trzy propozycje. Już za tydzień Tomasz Śmiałek poprowadzi spacer śladami Temidy w Bytomiu. Na tej wycieczce dowiemy się, jak w mrokach historii walczono z bezprawiem, gdzie w Bytomiu znajdował się pręgierz oraz „wieszadło” i kto był za ich pomocą karany. Poznamy lokalizację domu kata miejskiego oraz blaski i cienie jego profesji. Na trasie spaceru będą także nowożytne miejsca związane z wymiarem sprawiedliwości: zabytkowy kompleks więzienny w stylu neogotyku, w którym siedzibę ma Areszt Śledczy, oraz gmach w stylu nawiązującym do rezydencji klasycystycznych i barokowych (obecnie Urząd Miejski w Bytomiu), wybudowany w drugiej dekadzie XX w. dla Sądu Cywilnego. W programie znajduje się jeszcze wizyta w Sądzie Rejonowym gdzie będzie okazja pospacerować po krużgankowym dziedzińcu, zasiąść na sali rozpraw z oryginalnym stylowym wystrojem wnętrza i posłuchać anegdot o śląskich rabusiach.

Trzeci spacer oraz pierwszy sierpniowy to spacer połączony z warsztatami fotograficznymi pn.: W objęciach kamienic - spacer po bytomskich podwórkach. Uczestnicy zajrzą w głąb podwórek i poznają ich tajemniczość. Kiedyś tętniła tu praca - to tutaj znajdowały się rzemieślnicze zakłady, a nawet małe fabryczki. W chwili największego przyrostu ludności w Bytomiu to właśnie na tyłach kamienic powstawały kolejne zabudowania i oficyny, które musiały pomieścić nowo przybyłych. Podwórka zyskiwały przedziwne kształty, czasem dość nieregularne. Niektóre z podwórek są tak wąskie, że tworzą głębokie, nieco mroczne, studnie, na dnie których swoje miejsce znalazły paprocie.

Na spacerze prowadzącym od podwórka do podwórka poznamy różne rodzaje tych ukrytych nieco przestrzeni, zobaczymy architektoniczną różnorodność, ale i nauczymy się, jak uchwycić charakter i urok tych zamkniętych przestrzeni w kadrze.

Spacer po bytomskich podwórkach połączony z warsztatami fotograficznymi poprowadzi Teresa Ebis, miłośniczka Bytomia i zabytkowej architektury, fotografka, blogerka, współorganizatorka bytomskiej edycji Mobile Photo Trip.  

Ostatni wycieczka miejskimi szlakami przewidziana jest na 19 sierpnia. Podczas tego spaceru poznamy bytomskich rzeźbiarzy oraz ich dzieła. Park Miejski bez Alei Muz? Rynek bez lwa? Niektóre miejsca trudno sobie wyobrazić bez znajdujących się tam rzeźb. Jedne trudno dostrzec, inne - wręcz przeciwnie - dominują w przestrzeni, urastają do rangi symbolu. Spacer szlakiem bytomskich rzeźb plenerowych, zarówno tych wolnostojących, pomnikowych, jak i wkomponowanych w elewacje kamienic, to okazja do poznania sztuki rzeźbiarskiej i sylwetek czterech artystów, którym przyszło tworzyć w Bytomiu w zupełnie różnych czasach: Teodora Kalidego (1801-1863), Thomasa Myrtka (1888 - 1935), Waltera Tuckermanna (1895 - 1981) i Tadeusza Sadowskiego (1915-1991). Gdzie i jak powstawały bytomskie rzeźby? Dlaczego niektóre z nich zmieniały swoją lokalizację, w jakich okolicznościach znikały zupełnie z przestrzeni publicznej? O tym wszystkim opowie Dariusz Pietrucha, historyk, znawca i miłośnik architektury militarnej, autor publikacji historycznych i turystycznych.  

Na te spacery można kupować bilety na stronie miastagwarkow.pl. Bilet normalny kosztuje 22 zł, ulgowy - 16 zł. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również