Od poniedziałku, 3 marca w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego będzie można oglądać wystawę „Horst du mein heimlisches Rufen?” = „Słyszysz me ciche wołanie”. Wystawa przedstawia losy mieszkańców Stolarzowic i Górnik w 1945 roku, nawiązując do wydarzeń określanym mianem Tragedii Górnośląskiej.
W 2025 roku obchodzimy 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, wydarzenia niezwykle traumatycznego w historii Górnego Śląska. Wkroczenie Armii Czerwonej w 1945 roku na Śląsk wiązało się z grabieżami i zniszczeniem tak potrzebnej infrastruktury przemysłowej, ale przede wszystkim represjami oraz gwałtami i morderstwami, a także wywózkami dziesiątek tysięcy mieszkańców naszego regionu w głąb Związku Radzieckiego.
Wystawa poświęcona losom mieszkańców
Wystawa „Horst du mein heimlisches Rufen?” = „Słyszysz me ciche wołanie” powstała z inicjatywy Deutscher Freundschaftskreis in Schlesien (Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego – Koło w Stolarzowicach) i przedstawia losy mieszkańców Stolarzowic i Górnik w 1945 roku. Na wystawie będzie można zobaczyć opracowane materiały, zbierane od 2010 roku, w tym m.in. dokumenty, zdjęcia i relacje świadków tych wydarzeń. Szczególną uwagę poświęcono właśnie relacjom osób, które w zastanej powojennej rzeczywistości rzadko lub wcale o tym nie mówiły. Utrwalone obecnie wspomnienia są nieodłączną częścią wystawy. Zebrany i zaprezentowany materiał stanowi niewielką tylko część zebranych przez ponad dwie dekady informacji i dokumentów.
Tytuł wystawy: „Horst du mein heimlisches Rufen?” = „Słyszysz me ciche wołanie” nawiązuje do popularnej piosenki z lat 40. XX wieku. Pracę nad nią koordynowali Joachim Makowski i Sebastian Rosenbaum. Wystawa powstała dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.
Finisaż i wykład o wydarzeniach
Warto dodać, że na finisażu wystawy 27 marca o 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystąpi Przewodniczący Koła Mniejszości Niemieckiej w Stolarzowicach, Joachim Makowski, który opowie o zbieraniu materiałów i powstaniu wystawy oraz o sytuacji mieszkańców Stolarzowic i Górnik w styczniu 1945 roku w trakcie wkraczania Armii Czerwonej i po przejściu frontu.