Wiadomości z Bytomia

Śląska drogówka przeprowadzi jutro działania pn. "Trzymaj się prawego pasa"

 • Dodano: 2020-01-23 10:45

24 stycznia śląska drogówka na drogach naszego województwa będzie prowadzić działania pn. „Trzymaj się prawego pasa”.

Ich celem jest ograniczenie nieprawidłowych zachowań na drogach kierujących oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci zwrócą uwagę przede wszystkim na kierowców tamujących i utrudniających ruch, jadąc lewym pasem ruchu, pomimo tego, że prawy pas jest wolny.

Na głównych ciągach komunikacyjnych województwa śląskiego niejednokrotnie można się spotkać z sytuacją, w której kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa pomimo faktu, że prawy pas jest wolny lub tamują/utrudniają ruch, poruszając się lewym pasem zbyt wolno. Takie sytuacje sprawiają, że ruch drogowy nie odbywa się w sposób płynny, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc, jak również skłania pozostałych kierujących do podejmowania manewru wyprzedzania z prawej strony.

Dlatego w grudniu 2019 roku w Wydziale Ruchu Drogowego katowickiej komendy wojewódzkiej opracowano Ramowy Plan działań pod kryptonimem„TRZYMAJ SIĘ PRAWEGO PASA”. W oparciu o jego założenia w styczniu 2020 r. zorganizowano działania pn. “Trzymaj się prawego pasa”, których jednym z głównych zadań jest uświadamianie kierującym, że wskazane powyżej zachowanie stwarza zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu.

Działania odbyły się w dniach:

 • 09.01.2020 r. - na terenie autostrady A1 oraz drogi DTŚ (DW902). W działaniach uczestniczyli policjanci Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Stróże prawa ujawnili 26 wykroczeń, z czego 18 stanowiło naruszenie obowiązku jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

 • 10.01.2020 r. - na terenie autostrady A4 oraz dróg DK86, DK88 i DTŚ (DW902). W działaniach uczestniczyli policjanci z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach oraz z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach i Katowicach. W trakcie ich realizacji ujawniono 61 wykroczeń. 3 stanowiły tamowanie /utrudnianie ruchu w związku zajmowaniem nieodpowiedniego pasa ruch, a 13 z nich to naruszenia obowiązku jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Ponadto w trakcie działań policjanci ujawnili osobę poszukiwaną oraz kierującego nieposiadającego uprawnień do kierowania pojazdem.

Kolejne działania odbędą się w piątek, 24.01.2020 r. na drogach aglomeracji śląskiej.

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Kierowca

  Proszę Policję o zainteresowanie się taką sytuacją Tirów pod górką w stronę Siewierz w okolicach bar Grześ, gdzie tiry nagminnie zagrażają bezpieczeństwu. Dziękuję.

 • Kierowca

  Bardzo dobrze bardzo dziękuję za taką akcję Policji i Abu jak najczęściej. Ważne jest też by Policja zwróciła na poniektórych kierowców Tira gdyż nie wszyscy lecz baranów wśród nich nie brakuje. Dziękuję.

 • fifi

  Obyś tylko nie przekraczał dozwolonej prędkości, a wszystko będzie dobrze.

 • Jaro

  Cymbały na dtś wiecznie srodkiem jadą

 • ;)

  Na dtś sporo jest prawo zjazdów Więc środkowy służy jako "lewy".

 • Krzysztof

  Oby jak najwięcej takich akcji!!!!Bardzo proszę!!!

 • fifi

  Oby jak najmniej kierowców jeżdżących z nadmierną prędkości, proszę!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.