Wiadomości z Bytomia

Śladem budowniczego Bytomia

  • Dodano: 2018-04-30 09:45

Jak rajza (z niem. Reise znaczy podróż) to tylko po Górnym Śląsku! Georgowi Brźningowi, jednemu z najbardziej zasłużonych włodarzy Bytomia, poświęcony był pierwszy spacer po mieście z cyklu Rajza po Bytomiu zorganizowany w ramach inicjatywy Szlak Magnatów Przemysłowych.

"Rajza po Bytomiu” tropem nadburmistrza Georga Brźninga, to pierwsza wycieczka śladem postaci, które odegrały kluczową rolę w szeroko pojętym rozwoju Górnego Śląska. Dowodem na niegasnące zainteresowanie bytomską historią, była pełna sala podczas wykładu prof. Piotra Obrączki, który wprowadził uczestników dzisiejszej /29 kwietnia/ wycieczki w okres urzędowania nadburmistrza.

Georg Brźning to w historii Bytomia postać wybitna. Brźning sprawował funkcję burmistrza, a później nadburmistrza nieprzerwanie przez 36 lat (1883 - 1919). W tym czasie liczba mieszkańców Bytomia wzrosła z około 22 do 71 tysięcy, a miasto powiększyło swoje terytorium, znacznie się rozwinęło i wypiękniało.

Obrączka nie raz podejmował już biograficzne wątki z życia Brźninga za każdym razem docierając do nowych faktów. Udało mu się między innymi ustalić prawdziwą datę jego śmierci oraz dowiedzieć się sporo o jego życiu rodzinnym. O tych i innych szczegółach z życia budowniczego Bytomia możemy przeczytać w książce prof. Obrączki „O Nadburmistrzu Brźningu i inne szkice”.

Po wykładzie zaproszono uczestników na spacer śladami burmistrza, a tych w Bytomiu nie brak, począwszy od secesyjnego budynku IV LO przy pl. Sobieskiego, gmachu sądu aż po willę przy al. Legionów, gdzie mieszkał nadburmistrz.

Szlak Magnatów Przemysłowych to pomysł na połączenie w jedną całość miejsc i historii związanych z magnatami, którzy odegrali kluczową rolę w uprzemysławianiu Górnego Śląska. Realizację pomysłu zainicjował cykl artykułów w Dzienniku Zachodnim.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.