Wiadomości z Bytomia

Secesyjny budynek IV LO walczy o tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2023

  • Dodano: 2023-06-02 06:30, aktualizacja: 2023-06-01 15:23

Jeden z architektonicznych symboli Bytomia - secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej, a obecnie siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego, został nominowany do plebiscytu Śląska Lokacja Filmowa. IV LO powalczy o tytuł najbardziej filmowego miejsca w naszym województwie. Głosowanie potrwa do 14 czerwca.

Przyciągający uwagę kolorową glazurowaną cegłą budynek, powstał w latach 1901-1902, a jego autorem był miejski architekt Karl Brugger. W 1977 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Miejsce z filmowym potencjałem

Do dziś zachowały się tam elementy pierwotnego wyposażenia stałego, np. zaprojektowane specjalnie dla szkoły secesyjne szafy na pomoce naukowe czy reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą boazerią oraz fragmentami polichromii.

Zagłosuj na „Sikoraka”

O tym, które miejsce zostanie laureatem Śląską Lokacją Filmową” zdecydują internauci. Można oddać jeden głos dziennie z każdego IP komputera, przez cały czas trwania plebiscytu. Link do głosowania TU.

Wraz z „Sikorakiem” o tytuł najlepszej lokacji walczą: Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Global Office Park w Katowicach, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach i Źródła Zygmunta w Złotym Potoku.

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2023, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.

Organizatorami konkursu są Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission. Zwycięzca plebiscytu zostanie ogłoszony 18 czerwca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również