Wiadomości z Bytomia

Secesyjna kamienica przy ul. Dworcowej 22 odzyskała blask. Obiekt przeszedł renowację

  • Dodano: 2022-10-31 11:15

Zniknęły już rusztowania z zabytkowej narożnej kamienicy przy ul. Dworcowej i Moniuszki, gdzie zakończyła się renowacja jednej z najbardziej nietuzinkowych secesyjnych elewacji w naszym mieście.

Elewacja oblicowana glazurowaną cegłą, dekoracyjne opaski okien z przeplatającymi się wstęgami, metalowe obramowania balkonów i wykusze o kapryśnej secesyjnej linii. Do tego twarz młodzieńca w czapce, spod której wymykają się kosmyki włosów. Już ten niewielki fragment opisu architektonicznego detali kamienicy przy ul. Dworcowej 22 przyprawia o zawrót głowy.

Klimat tej kamienicy tworzą kontrastujące z dekoracyjną płytką klinkierową elementy metaloplastyczne. Większość z nich była skorodowana, dlatego odtworzyliśmy je na nowo - mówi Dawid Garbacki, wykonawca, właściciel firmy Termo Garbacki.

Elementy metaloplastyczne wykonała firma Dolibóg zajmująca się kowalstwem artystycznym. Z kolei do czyszczenia elewacji ekipy remontowe zastosowały innowacyjną metodę czyszczenia elewacji przy użyciu lasera.

Hermes po liftingu

W czterokondygnacyjnej kamienicy zaprojektowanej w 1905 roku przez architekta Wilhelma Hellera, odnowione zostały tylne i frontowe elewacje wykonane z różnokolorowej cegły klinkierowej. Wykonana została także elewacja pionowa oraz wymieniono drzwi w częściach wspólnych.

Oprócz ablacji laserowej podczas czyszczenia zastosowaliśmy czyszczenie chemiczne i hydrodynamiczne, które wcześniej zatwierdził Wojewódzki Konserwator Zabytków. Uszkodzone dekoracje zostały wydrukowane na drukarkach 3D, z których powstały nowe odlewy - tłumaczy Dawid Garbacki.

Historia zapisana w murach

Jednym z ambasadorów kamienicy jest jej mieszkaniec - Jacek Maniecki, germanista, społecznik, który tajemnice tego fascynującego budynku zgłębiał w urzędowych archiwach, gdzie zachowały się poniemieckie teczki. Następnie jej opis trafił do zbioru Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury.

To jedna z ładniejszych bytomskich kamienic, która oprócz niezaprzeczalnych walorów architektonicznych ma także bogatą historię. Jako wspólnota mieszkaniowa, od lat staraliśmy się o jej remont. Dopiero dzięki projektowi rewitalizacji udało się to zrobić w gruntownym zakresie. Wykonawca wykonał kawał dobrej roboty - mówi Jacek Maniecki, mieszkaniec kamienicy.

GPR szansą dla wspólnot mieszkaniowych

Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice Dworcowej i Rynku, w ramach której wyremontowano m.in. kamienicę przy ul. Dworcowej 22, była możliwa dzięki aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji.

Wielokrotnie staraliśmy się o dotacje, lecz dopiero aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji umożliwiająca skorzystanie z dofinansowania unijnego przedsiębiorcom i wspólnotom mieszkaniowym otworzyła nam drogę do pozyskania dotacji na remont elewacji - mówi Tomasz Ćwiek, zarządca wspólnoty mieszkaniowej.

Odmaterializowane ściany i Piwiarnia Kisslinga

Budynek wniesiono dla radcy dr Maxa Blocha i przedsiębiorcy budowlanego Alfreda Katza. O nowym usługowo-mieszkalnym budynku rozpisywała się wówczas lokalna prasa. „To zawsze trudne i w pewnym sensie odważne, kiedy nowocześnie myślący i czujący architekt przełamuje stare naleciałości i pomiędzy tak obce panującemu właśnie kierunkowi sztuki wytwory ostatniej epoki wstawia wyraziste dzieło własnej indywidualności” - to fragment z gazety „Ostdeutsche Bau-Zeitung” z 1906 roku przytoczony w książce Marka Wojcika „Wilhelm Heller i jego secesyjne projekty dla Bytomia”.

Poza mieszkaniami mieściła się tu Piwiarnia Konrada Kisslinga, gdzie poza wypiciem piwa kulmbacharskiego, można było dobrze zjeść. Wcześniej w 1880 roku mieściła się tu winiarnia Persikanera, uchodząca za jedną z najlepszych w ówczesnym Bytomiu.

W okresie międzywojennym swoją siedzibę miał tu kinematograf Fata Morgana. W 1930 na parterze mieściła się restauracja i sklepy, z kolei na poddaszu atelier fotograficzne. W latach 70. XX wieku przeprowadzono gruntowny remont i modernizację, niszcząc w dużej mierze pierwotny wystrój wnętrza.

Dziś mieści się tu kilkanaście mieszkań, a siedem firm ma tu swoje biura - mówi Tomasz Ćwiek.

Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 15,3 mln zł. Remont kamienicy przy Dworcowej kosztował 1,2 mln zł. Za część projektu związanego z remontem budynków odpowiada ZBM-TBS sp. z o.o.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ich bin aus Rosberg

    To nie przestudiował do końca tych papirów, bo na rogu kamienicy na ostatniej kondygnacji była przeszklona elewacja i znajdował się ogród zimowy, a widzę że nie odtworzyli tego. Ale i tak dobrze jest, Bytom ma pełno perełek które pod kupą brudu skrywają się udając nic nie znaczące rudery.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również