Wiadomości z Bytomia

Schowanie telefonu ratuje życie. W Bytomiu specjalne oznakowanie przejść dla pieszych

  • Dodano: 2022-10-21 09:00

Bytom wśród miast wprowadzających specjalne ostrzeżenia dla mieszkańców korzystających ze smartfonów w trakcie przechodzenia przez przejścia dla pieszych. Hasłem przewodnim jest „Odłóż telefon i żyj!”.

„Odłóż telefon i żyj! - to przyciągające uwagę hasło pojawiło się przy kilku bytomskich przejściach dla pieszych położonych przy głównych arteriach. Docelowo wymalowane zostanie w dziesięciu lokalizacjach w różnych częściach miasta.

Wielu z nas wchodzi na jezdnię wpatrzonych w ekrany telefonów i często ze słuchawkami w uszach. Nie rozglądamy się przed wejściem na ulicę. Statystyki są zatrważające, bo pokazują jak dużo wypadków na przejściach dla pieszych spowodowanych jest przez nieuwagę.

Napisy rozmieszczone w rejonie wytypowanych przejść dla pieszych mają zwiększyć świadomość uczestników ruchu, szczególnie dzieci i młodzieży oraz poprawić ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły - mówi Przemysław Wrona, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Akcja „Odłóż telefon i żyj!” pilotażowo w czterech lokalizacjach

Pierwsze napisy powstały w rejonie czterech przejść dla pieszych zlokalizowanych na skrzyżowaniu ulic Smolenia-Chrobrego w okolicy Szkoły Podstawowej nr 4 oraz przy przejściu dla pieszych na ul. Wojciechowskiego na wysokości Szkoły Podstawowej nr 23.

Sugestywne hasło będzie sukcesywnie rozmieszczane w rejonie kolejnych szkół przy al. Legionów, ul. Siemiradzkiego, Pułaskiego, Grota-Roweckiego oraz Armii Krajowej (przejście za skrzyżowaniem z ul. Prostą).

Napisy pojawią się nie tylko przy szkołach, ale też w innych newralgicznych lokalizacjach na terenie miasta m.in. przy:

  • ul. Konstytucji przy KWK Bobek Piekary Ruch Bobrek,
  • ul. Świętochłowickiej (przy Krzyżowej),
  • ul. Suchogórskiej przy kościele,
  • przy ul. Strzelców Bytomskich,
  • w rejonie wjazdu do kąpieliska krytego (przejście w azylu) przy ul. Wrocławskiej i Didura,
  • ul. Siemianowickiej  (przy Kochanowskiego),
  • ul. Frenzla przy Racjonalizatorów (2 przejścia),
  • ul. Zabrzańska (przy Małgorzatki),
  • ul. Frycza-Modrzewskiego  (przy Krupińskiego).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione zostało korzystanie z telefonu lub innego urządzenia podczas przechodzenia przez jezdnię oraz torowisko. Osoby łamiące ten zakaz mogą się liczyć z mandatem w wysokości 300 złotych.

Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, w kilku lokalizacjach położonych przy szkołach pojawią się wkrótce napisy „Szkoła”, które zostaną umieszczone na jezdni w rejonie dojazdu do przejść dla pieszych zlokalizowanych w sąsiedztwie szkół.

Jeśli pilotażowy projekt się sprawdzi, MZDiM wiosną przyszłego roku rozszerzy zakres oznakowanych w ten sposób przejść dla pieszych o kolejne lokalizacje.

Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również