Wiadomości z Bytomia

Scena główna w Operze Śląskiej przejdzie generalny remont

  • Dodano: 2022-02-16 07:00, aktualizacja: 2022-02-15 19:17

W styczniu rozpoczęły się prace remontowe w siedzibie bytomskiego teatru operowego.

W ramach prac wartych 58 mln zł przebudowana i rozbudowana zostanie scena i zascenie Opery Śląskiej. Dzięki temu placówka kulturalna będzie spełniała nie tylko najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa pracy, ale też zostanie wyposażona w najnowsze możliwości techniczne.

- Do tej pory w zaledwie trzy tygodnie dokonano: całkowitego rozebrania sceny - desek scenicznych, sztankietów, pierwszego i drugiego podscenia, rozbiórki orkiestronu, wyburzenia podłogi magazynu zascenicznego oraz ścian działowych w pomieszczeniach administracji teatru oraz zburzenia wejścia do teatru od strony placu wewnętrznego - wylicza dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu Łukasz Goik.

Remont potrwa do połowy 2023 roku

Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego jest jedną z dwóch kluczowych inwestycji Województwa Śląskiego. W połowie stycznia po uzyskaniu niezbędnych zgód i pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych złożono w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego oraz u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zawiadomienie o rozpoczęciu robót. W wyniku wcześniej przeprowadzonego postępowania przetargowego, wykonawcę projektu zostało konsorcjum firm: ALSTAL GRUPA BUDOWLANA.

Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2023 roku, a Opera Śląska w Bytomiu ma wznowić działalność artystyczną na dużej scenie we własnej siedzibie pod koniec 2023 roku.

Na operę do Beceku

Wraz z rozpoczęciem pierwszych prac remontowych, działalność artystyczna Opery Śląskiej została przeniesiona na salę koncertową im. Adama Didura oraz na zaprzyjaźnione sceny w regionie. Licznie zgromadzona publiczność towarzyszyła artystom podczas spektakli wyjazdowych zorganizowanych w ramach projektu ”Opera Śląska on tour” między innymi w Bytomskim Centrum Kultury czy Teatrze Śląskim w Katowicach.

Inwestycja w Operze Śląskiej jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Scena główna w Operze Śląskiej przejdzie generalny remont / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również