Wiadomości z Bytomia

Ruszyły szczepienia w bytomskich DPS-ach

  • Dodano: 2021-01-20 06:30, aktualizacja: 2021-01-19 17:51

Ponad stu pensjonariuszy DPS Kombatant i 24 pensjonariuszki DPS Wędrowiec zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi.

Z możliwości zaszczepienia się w ramach etapu zero Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 chętnie skorzystał też personel wszystkich domów pomocy społecznej w Bytomiu.

W poniedziałek, 18 stycznia w Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Bytomiu-Miechowicach odbyła się akcja szczepień przeciw COVID-19. Pensjonariusze otrzymali szczepionkę na miejscu w placówce DPS pod nadzorem dr n. med. Adama Ciesiółki z Przychodni Lekarskiej Szombierki.

Druga dawka w lutym

- W tym tygodniu działamy w większym zespole, bo pracują u nas jeszcze dodatkowe pielęgniarki. Personel opiekuńczy i pielęgniarki monitorują, jak się czują zaszczepieni. Mamy obecnie 117 pensjonariuszy, chęć zaszczepienia wyrazili wszyscy poza jedną osobą. Ostatecznie po kwalifikacji lekarskiej zostało zaszczepionych 108 mieszkańców, pozostałe osoby mogą być zaszczepione w dowolnym, możliwym terminie - tłumaczy Jolanta Lesiczka, dyrektor DPS Kombatant.

- Drugą dawkę pensjonariusze otrzymają w dniach 8-10 lutego. Mieszkańcy DPS dopytują, kiedy będzie druga dawka. Przez bardzo długi czas byli odizolowani i cieszą się, że będą mogli spotkać się ze znajomymi, pojechać do rodziny, wyjść na zakupy. Szczepienie sprawi, że pensjonariusze będą bezpieczni - mówi dyrektor placówki.

Kolejne terminy

- Wcześniej, bo w minioną sobotę i niedzielę, pracownicy DPS Kombatant przyjęli szczepionkę w Szpitalu Specjalistycznym nr 2. Dotychczas z 71 osób zaszczepiły się 43. Są u nas też pracownicy, którzy przechorowali COVID-19 i ich organizm wytworzył przeciwciała. Oni zaszczepią się w innym terminie - dodaje Lesiczka.

W poprzednim roku niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w DPS Kombatant. Pod koniec marca, wówczas u 91-letniego pensjonariusza, który powrócił ze szpitala po zabiegu ortopedycznym oraz u jednej osoby z personelu potwierdzono zakażenie koronawirusem. W ciągu prawie trzech miesięcy koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

Szczepienia w DPS Wędrowiec i DPS dla Dorosłych

- We wtorek, 19 stycznia szczepienia przeciw COVID-19 otrzymały pensjonariuszki DPS Wędrowiec. Na 40 mieszkanek zostały zaszczepione 24 osoby, a reszta nie została poddana szczepieniu ze względu na stan zdrowia - mówi Joanna Klimkiewicz, dyrektor DPS Wędrowiec.

W planach jest także akcja szczepień pensjonariuszy DPS dla Dorosłych - mieszkańcy czekają na wyznaczenie terminu szczepień.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.