Wiadomości z Bytomia

Ruszyły szczepienia w bytomskich DPS-ach

  • Dodano: 2021-01-20 06:30, aktualizacja: 2021-01-19 17:51

Ponad stu pensjonariuszy DPS Kombatant i 24 pensjonariuszki DPS Wędrowiec zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi.

Z możliwości zaszczepienia się w ramach etapu zero Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 chętnie skorzystał też personel wszystkich domów pomocy społecznej w Bytomiu.

W poniedziałek, 18 stycznia w Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Bytomiu-Miechowicach odbyła się akcja szczepień przeciw COVID-19. Pensjonariusze otrzymali szczepionkę na miejscu w placówce DPS pod nadzorem dr n. med. Adama Ciesiółki z Przychodni Lekarskiej Szombierki.

Druga dawka w lutym

- W tym tygodniu działamy w większym zespole, bo pracują u nas jeszcze dodatkowe pielęgniarki. Personel opiekuńczy i pielęgniarki monitorują, jak się czują zaszczepieni. Mamy obecnie 117 pensjonariuszy, chęć zaszczepienia wyrazili wszyscy poza jedną osobą. Ostatecznie po kwalifikacji lekarskiej zostało zaszczepionych 108 mieszkańców, pozostałe osoby mogą być zaszczepione w dowolnym, możliwym terminie - tłumaczy Jolanta Lesiczka, dyrektor DPS Kombatant.

- Drugą dawkę pensjonariusze otrzymają w dniach 8-10 lutego. Mieszkańcy DPS dopytują, kiedy będzie druga dawka. Przez bardzo długi czas byli odizolowani i cieszą się, że będą mogli spotkać się ze znajomymi, pojechać do rodziny, wyjść na zakupy. Szczepienie sprawi, że pensjonariusze będą bezpieczni - mówi dyrektor placówki.

Kolejne terminy

- Wcześniej, bo w minioną sobotę i niedzielę, pracownicy DPS Kombatant przyjęli szczepionkę w Szpitalu Specjalistycznym nr 2. Dotychczas z 71 osób zaszczepiły się 43. Są u nas też pracownicy, którzy przechorowali COVID-19 i ich organizm wytworzył przeciwciała. Oni zaszczepią się w innym terminie - dodaje Lesiczka.

W poprzednim roku niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w DPS Kombatant. Pod koniec marca, wówczas u 91-letniego pensjonariusza, który powrócił ze szpitala po zabiegu ortopedycznym oraz u jednej osoby z personelu potwierdzono zakażenie koronawirusem. W ciągu prawie trzech miesięcy koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

Szczepienia w DPS Wędrowiec i DPS dla Dorosłych

- We wtorek, 19 stycznia szczepienia przeciw COVID-19 otrzymały pensjonariuszki DPS Wędrowiec. Na 40 mieszkanek zostały zaszczepione 24 osoby, a reszta nie została poddana szczepieniu ze względu na stan zdrowia - mówi Joanna Klimkiewicz, dyrektor DPS Wędrowiec.

W planach jest także akcja szczepień pensjonariuszy DPS dla Dorosłych - mieszkańcy czekają na wyznaczenie terminu szczepień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również