Wiadomości z Bytomia

Rusza przebudowa ulicy Tysiąclecia w Stroszku. Na początek budowa kanalizacji sanitarnej

  • Dodano: 2024-02-20 12:30

Rusza długo oczekiwana przez mieszkańców Stroszka przebudowa ulicy Tysiąclecia na odcinku od skrzyżowania z ul. Legnicką do skrzyżowania z ul. Narutowicza i Wojciechowskiego. W pierwszym etapie prac wykonawca rozpocznie budowę kanalizacji sanitarnej na odcinku od skrzyżowania z ul. Legnicką do skrzyżowania z ul. Spółdzielców. Na czas prowadzonych robót, od 21 lutego część drogi zostanie zamknięta i wprowadzone zostaną objazdy. Zmieni się również trasa komunikacji autobusowej linii nr 73, 158 i 167.

– W ramach całej inwestycji, która zgodnie z planem zrealizowana zostanie w tym roku, wykonawca przebuduje jezdnię, chodniki, miejsca postojowe, a także zatokę autobusową oraz zjazdy do dróg osiedlowych – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

– Przebudowa drogi została podzielona na etapy, dlatego konieczne będzie wprowadzenie objazdów dla kierowców, a także zmiana trasy kursowania linii autobusowych kursujących ulicą Tysiąclecia – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Jakie zmiany czekają kierowców od 21 lutego?

W pierwszym etapie przebudowy ul. Tysiąclecia wykonawca wybuduje kanalizację sanitarną w pasie drogowym na odcinku od skrzyżowania z ul. Legnicką do skrzyżowania z ul. Spółdzielców. Roboty rozpoczną się od środy 21 lutego na odcinku od budynku przy ul. Tysiąclecia 29 do budynku przy ul. Tysiąclecia 27, w związku z czym konieczne będzie zamknięcie tego odcinka ulicy i wprowadzenie zmian w organizacji ruchu:

  • dla kierowców, którzy chcieliby dojechać od strony skrzyżowania ulic Tysiąclecia i Legnickiej do ul. Spółdzielców zostanie wprowadzony objazd ulicami: Legnicką – Rydza-Śmigłego – Komisji Edukacji Narodowej – Wojciechowskiego – Rydza-Śmigłego – Spółdzielców
  • na odcinku od skrzyżowania ulic Legnickiej i Tysiąclecia do budynku przy ul. Tysiąclecia 29 wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy z możliwością wjazdu wyłącznie pojazdów budowy, służb miejskich oraz dojazdu do posesji;
  • na odcinku od skrzyżowania ul. Tysiąclecia i ul. Spółdzielców do budynku przy ul. Tysiąclecia 25 wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy z możliwością wjazdu wyłącznie pojazdów budowy, służb miejskich oraz dojazdu do posesji.
  • Uwaga! Na dwukierunkowych odcinkach ulicy Tysiąclecia zostanie wprowadzony również zakaz zatrzymywania się po północnej stronie ulicy, zaś na całym odcinku ulicy Tysiąclecia ograniczenie prędkości do 30 km/h. Na czas robót drogowych tymczasowo zlikwidowane zostanie także przejście dla pieszych w rejonie prac budowlanych.

Zmiany w kursowaniu komunikacji autobusowej linii nr 73, 158 i 167

Na czas przebudowy ulicy Tysiąclecia zmieniona zostanie także trasa kursowania linii autobusowych nr: 73 /linia łącząca Stroszek z Radzionkowem i Piekarami Śląskimi/, 158 /linia łącząca Stroszek z Suchą Góra i Tarnowskimi Górami/ oraz 167 /linia okrężna łącząca kilka bytomskich dzielnic/:

  • autobusy linii nr 73 będą kursowały jednokierunkowo po trasie objazdowej od ul. Strzelców Bytomskich ulicami: Narutowicza i Wojciechowskiego do ul. Strzelców Bytomskich. Linia nr 73 nie będzie obsługiwała przystanków „Bytom Stroszek Osiedle”, „Bytom Stroszek Zajezdnia” oraz „Bytom Stroszek Tysiąclecia” i „Bytom Stroszek Poczta”. Dla linii nr 73 wprowadzony zostanie tymczasowy przystanek przy ul. Wojciechowskiego 11c w rejonie skrzyżowania z ul. Narutowicza, jak również włączony do obsługi zostanie przystanek „Stroszek Osiedle” przy ul. Strzelców Bytomskich;
  • autobusy linii nr 158 będą natomiast kursowały w obydwu kierunkach ulicami Strzelców Bytomskich i Łokietka z wykorzystaniem tymczasowych przystanków przy ul. Łokietka w rejonie skrzyżowania z ul. Legnicką oraz przed skrzyżowaniem z ul. Strzelców Bytomskich w rejonie budynku przy ul. Łokietka 5a,5b,5c;
  • autobusy linii nr 167 w kursach z Miechowic do Szombierek przez Stroszek będą kursowały z pominięciem przystanków „Stroszek Zajezdnia”, „Stroszek Tysiąclecia”, „Stroszek Poczta” i „Stroszek Wojciechowskiego”. Do obsługi zostaną natomiast włączone przystanki „Stroszek Zajezdnia” i „Stroszek Osiedle” przy ul. Strzelców Bytomskich;
  • autobusy linii nr 167 w kursach w relacji Szombierki – Stroszek od strony ul. Strzelców Bytomskich będą kursowały ulicami Narutowicza i Wojciechowskiego bez obsługi przystanków „Stroszek Narutowicza”, „Stroszek Osiedle”, „Stroszek Zajezdnia”, „Stroszek Tysiąclecia” oraz „Stroszek Poczta”. Do obsługi zostanie włączony tymczasowy przystanek przy ul. Wojciechowskiego 11c w rejonie skrzyżowania z ul. Narutowicza, który dla tej relacji będzie przystankiem końcowym i początkowym.

Jaki będzie zakres przebudowy ul. Tysiąclecia?

Ulica Tysiąclecia to jedna z głównych dróg w Stroszku łącząca ulicę Legnicką z ul. Narutowicza i Wojciechowskiego. Droga zapewnia dojazd do osiedla i instytucji publicznych: szkoły, przychodni oraz placówki pocztowej. Kursują nią linie autobusowe łączące Stroszek z Tarnowskimi Górami, Piekarami Śląskimi oraz innymi dzielnicami Bytomia. Przebudowa ul. Tysiąclecia jest konieczna ze względu na liczne spękania i nierówności oraz ubytki w nawierzchni jezdni, które mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowców oraz pasażerów komunikacji autobusowej.

Zakres inwestycji na ul. Tysiąclecia obejmuje nie tylko przebudowę prawie 950-metrowego odcinka jezdni, chodników, krawężników, obrzeży i miejsc postojowych, ale także regulację studzienek. Ponadto w ramach inwestycji przebudowane zostaną miejsca postojowe, zatoka autobusowa oraz zjazdy do dróg osiedlowych krzyżujących się z ul. Tysiąclecia. MZDiM zaplanował też nowe nasadzenia drzew i zieleńce.

Zgodnie z podpisaną umową wykonawca inwestycji – firma INFRAX Sp. z o.o. z Bojszów będzie miała 10 miesięcy na realizację wszystkich robót, co oznacza, że inwestycja powinna zakończyć się jesienią 2024 roku.

Wartość inwestycji to ponad 3,2 mln zł, z czego 683 tys. zł to pozyskane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta.

Rusza przebudowa ulicy Tysiąclecia w Stroszku. Na początek budowa kanalizacji sanitarnej / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również