Wiadomości z Bytomia

Rozpoczęła się wymiana oświetlenia w Bytomiu

  • Dodano: 2019-07-29 08:30, aktualizacja: 2019-07-29 08:45

2230 miejskich opraw zostanie wymienionych na energooszczędne oświetlenie LED-owe.

Całkowity koszt modernizacji oświetlenia będzie wynosił prawie 3,4 mln, jednak aż 2,9 mln zł stanowić będzie dofinansowanie, jakie Bytom uzyskał ze środków Unii Europejskiej. Prace rozpoczęły się już na ul. Dworcowej, gdzie wymienionych zostanie 56 lamp.

Przypomnijmy, że umowę na modernizację oświetlenia drogowego w Bytomiu, które prowadzi firma FBSerwis SA prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu podpisali 9 kwietnia br. Inwestycja obejmuje m.in. montaż 2230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy, demontaż i utylizację starych opraw, wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych.

Dzięki inwestycji w nowe oświetlenie miasto zyska też oszczędności

Koszty energii elektrycznej mają zmaleć z 535 tys. zł do 289 tys. zł rocznie. Wynika to z zastosowania nowoczesnych opraw LED-owych. Zużycie prądu zmniejszy się nawet o 47%. Dodatkowe oszczędności ma przynieść też wprowadzenie redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy.

Warto dodać, że z przeprowadzonego audytu ekonomiczno-technicznego oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych w Bytomiu wynika, że wiele opraw posiada pożółkłe klosze lub nie spełnia wymogów obecnej normy oświetleniowej. Lampy zamontowane są pod złym kątem i nierównomiernie rozmieszczone. Część opraw jest wyeksploatowana. Ten stan wkrótce się zmieni.

Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego około 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron Dystrybucja S.A – do gminy należy 2870 lamp, z których aż 80%, czyli 2230 lamp przejdzie modernizację, która właśnie się rozpoczęła w centrum miasta.

W ramach projektu wymienione zostanie oświetlenie m.in. w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych (m.in. al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ul. Konstytucji, Stolarzowickiej, Wrocławskiej, ks. Jana Frenzla, Frycza-Modrzewskiego, Zabrzańskiej), przy Rynku i innych placach (pl. Sikorskiego, pl. Akademickim) oraz wzdłuż części ulic w Śródmieściu i dzielnicach Bytomia (m.in. przy ul. Dworcowej, Kolejowej, Olimpijskiej, Tarnogórskiej, Batorego, Chrobrego, Smolenia, Żeromskiego, al. Legionów, Siemianowickiej, Tuwima, Brzezińskiej, Staffa, Alojzjanów, Oświęcimskiej, Powstańców Śląskich, Arki Bożka, Długiej, Hlonda, Szymały, Sikorskiego, Wolnego, Popiełuszki, Elektrownia, Ossolińskiego, Czecha, Pogodnej, Fabrycznej, Szyby Rycerskie).

W trakcie prowadzonych prac pracownicy firmy firmę FBSerwis S.A., będą korzystać z podnośników, ustawionych w pobliżu latarń, dlatego prosimy kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności i omijanie wygrodzonych na czas prac miejsc. Przy wymianie lamp mogą być przycinane gałęzie, jednak nie przewidujemy utrudnień drogowych. Miejsca o dużym natężeniu ruchu, będą modernizowane w godzinach nocnych.

Warto dodać, że w trakcie prac modernizacyjnych latarnie mogą świecić w ciągu dnia. Jest to konieczne w celu sprawdzenia ich prawidłowego funkcjonowania po wymianie opraw. Jeżeli nie pojawią się problemy przyłączeniowe, to nowe oprawy będą od razu uruchamiane.

Łącznie Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu wymieni 2 230 miejskich lamp. Zakończenie prac planowane jest na listopad tego roku.

Cała wartość tej inwestycji będzie wynosić 3 391 075 zł, z czego aż 2 882 414 zł będzie stanowiło dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Oś Priorytetowa: 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Poddziałanie:4.5.1. : Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT.

Następna informacja

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.