Wiadomości z Bytomia

Rosną mury nowego przedszkola w Miechowicach

  • Dodano: 2022-07-08 07:00, aktualizacja: 2022-07-07 21:37

Budowa wartego prawie 13,5 mln zł nowego Przedszkola Miejskiego nr 58 przy ul. Nowej 66 w Bytomiu-Miechowicach idzie pełną parą.

Wykonawca wykonał już większość prac związanych z fundamentami i bezpośrednim przyziemiem budynku. W trakcie wakacji będą kontynuowane prace w przyziemiu, na parterze nowego przedszkola, wykonany będzie strop pierwszej kondygnacji.

- Prace związane z budową nowego, pierwszego od 16 lat przedszkola w naszym mieście prowadzone są zgodnie z harmonogramem - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Sprzyjające warunki atmosferyczne mają wpływ na dobre tempo prac, których postęp widoczny jest już gołym okiem - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Efekty prac widoczne gołym okiem

Wykonawca budowy nowego przedszkola przy ul. Nowej 66 rozpoczął inwestycję od wschodniej, obniżonej części budynku. Od tej strony, na niskim parterze będzie się znajdować oddział żłobka, sala wielofunkcyjna oraz pomieszczenia techniczne. W trakcie prac od podstaw wykonano wykopy pod fundamenty oraz wylewkę betonu chudego, którego główną funkcją jest ustabilizowanie podłoża pod konstrukcję budynku. Zrealizowane zostały prace ziemne związane z wykonaniem zbrojenia fundamentów oraz roboty przygotowujące do ich wylania. Wykonawca w ramach tych prac przystąpił także do budowy większości ścian fundamentowych, muru oporowego schodów, zrealizował izolację pionową fundamentów, przeciwwilgociową oraz termiczną, jak również wykonał zazbrojenia i wylał pozostałe fundamenty ścian wschodniej części obiektu. W trakcie prowadzonych robót trzeba było przełożyć rurociąg PEC, który kolidował z zaprojektowanym budynkiem, jednak prace te nie wpłynęły na termin realizacji inwestycji.

Obecnie na placu budowy firma MERITUM Grupa Budowlana z Krakowa realizuje prace związane z fundamentami i bezpośrednim przyziemiem budynku, a w wakacje kontynuowane będą prace w części przyziemia i parteru. W części wysokiego i niskiego parteru zostaną wymurowane ściany oraz planowane jest wykonanie stropu pierwszej kondygnacji.

Przedszkole z oddziałem żłobkowym

Zgodnie z założeniami w nowym obiekcie znajdować się będzie 11 oddziałowe przedszkole oraz oddział żłobkowy, a tuż obok przedszkola powstanie parking, zagospodarowane zostaną tereny rekreacyjne. Wykonawca zapewni bezpośrednie połączenie komunikacyjne z drogą przy ul. Nowej. Powstający budynek podzielony został na sześć części: żłobek, przedszkole, pomieszczenia administracyjno-socjalne, pomieszczenia gospodarczo-techniczne, blok żywieniowy, a także pomieszczenia wspólne, czyli: szatnie, salę wielofunkcyjną, jadalnię oraz pokój dla pedagoga i logopedy.

Przedszkole z oddziałem żłobkowym przeznaczone będzie dla 300 dzieci, z czego dla 275 dzieci w wieku przedszkolnym i 25 dzieci w wieku 1-3 lat. W oddziale żłobkowym będą się znajdować między innymi: osobno toalety dla dzieci i rodziców, sala zabaw z zespołem sanitarnym, aneksem kuchennym i wydzieloną sypialnią oraz pomieszczenie dla pielęgniarki. Z kolei pomieszczenia przedszkola będą składały się m.in. z sal dziecięcych - 11 pomieszczeń z sanitariatami oraz sali wielofunkcyjnej.

W trakcie budowy nowego obiektu, nadal czynne jest Przedszkole nr 58, znajdujące się w starym budynku. Dlatego też ze względów bezpieczeństwa wygrodzone zostało przejście dla dzieci i personelu placówki, umożliwiające dojście do istniejącego przedszkola. Zgodnie z planami po zakończeniu budowy nowego obiektu stare przedszkole zostanie rozebrane, a na jego miejscu powstanie m.in. parking oraz plac zabaw.

Inwestycja jest realizowana dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również