Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wspólna Praca” z Miechowic świętowali w sobotę 5 października Dzień Działkowca. W uroczystościach wziął udział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który złożył podziękowania za pielęgnowanie bytomskiej tradycji rodzinnych ogrodów działkowych i pracę włożoną w dbanie o tereny zielone w mieście.
Zielona wizytówka Bytomia
Nasze miasto może poszczycić się bogatą tradycją ogrodnictwa działkowego, tym bardziej, że w Bytomiu Rodzinne Ogrody Działkowe należą do jednych z najstarszych w regionie. Zielone i zadbane działki przyczyniają się nie tylko do reprezentacyjnego wyglądu samych ogrodów, ale stanowią wraz z parkami, skwerami czy obszarami leśnymi zielone płuca i prawdziwą wizytówkę Bytomia.
W Bytomiu działają 32 ogrody działkowe zrzeszone w Polskim Związku Działkowców - Okręg Śląski, a jednym z nich jest założony tuż po II wojnie światowej, w 1947 roku Rodzinny Ogród Działkowy „Wspólna Praca”, który znajduje się w Bytomiu-Miechowicach przy ul. Dzierżonia. Podczas sobotniej uroczystości działkowcy nie tylko podsumowali mijający rok, ale właściciele najpiękniejszych ogrodów działkowych otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.
Historia ogrodnictwa działkowego na Śląsku
Początki Ogrodnictwa Działkowego na terenie Śląska sięgają początków XX wieku. Ogrody zakładane były na nieużytkach miejskich oraz terenach przemysłowych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu działkowcy każdy skrawek terenu przeznaczali na uprawę warzyw, sadzili krzewy i drzewa owocowe. Dziś w większości ogródków dominują krzewy ozdobne, różne gatunki traw czy iglaki, a działki pełnią głównie funkcję rekreacyjną, ale jest jeszcze wielu działkowców, którzy wiosną sieją, a latem i jesienią zbierają z pola plony.