Wiadomości z Bytomia

Remont budynku przy ul. Siemianowickiej dobiega końca

  • Dodano: 2023-05-19 10:30

Kolejnych 12 mieszkań dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami już wkrótce trafi do osób oczekujących na lokal socjalny. Dobiegają właśnie końca prace remontowe w budynku przy ul. Siemianowickiej 29 w Rozbarku, gdzie w ramach projektu „Utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu (Śródmieście i Rozbark)” za ponad 4,4 mln zł zrealizowana została kompleksowa modernizacja kamienicy.

- Remont całego budynku przy ul. Siemianowickiej 29 stanowi część dużego projektu, na który pozyskaliśmy środki z Unii Europejskiej. W 2022 roku zakończyliśmy już modernizację budynków i mieszczących się w nich lokali przy ul. Żeromskiego 3 i Kochanowskiego 15 - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. - Realizacja tych inwestycji to nie tylko odzyskanie pustostanów do ponownego zasiedlenia, ale przede wszystkim rozwiązanie problemów mieszkaniowych kolejnych rodzin w naszym mieście - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Ponad 120-letnia kamienica przeszła gruntowny remont

Wpisana do Gminnego Rejestru Zabytków kamienica w stylu historyzmu z elementami secesji przy ul. Siemianowickiej 29 pochodzi z około 1900 roku. W budynku dobiegają ostatnie prace związane z termomodernizacją, remontem części wspólnych oraz lokali mieszkalnych. Wybrana w drodze zamówienia publicznego firma CASTORI Sp. z o.o. z Bytomia wewnątrz budynku wymieniła instalację wodno-kanalizacyjną, gazową i elektryczną, okna i drzwi, wyremontowała kompleksowo mieszkania, a także zainstalowała kotły gazowe dwufunkcyjne w każdym z lokali. To jednak nie wszystkie prace, jakie wykonane zostały wewnątrz kamienicy z początku XX wieku. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dzięki usunięciu wszelkich progów w lokalach, poszerzeniu drzwi oraz montażowi bezprogowych kabin prysznicowych w mieszkaniach. W budynku zamontowana została winda z szybem zewnętrznym.

Sporo prac zostało wykonanych na zewnątrz budynku. Remont dachu, naprawa tynków i odnowienie oraz docieplenie ścian zewnętrznych to najważniejsze roboty, jakie już zostały zrealizowane.

Po zakończonym remoncie i odbiorach oraz dopuszczeniu budynku do użytkowania rozpocznie się jego zasiedlanie. W sumie miasto dzięki temu remontowi odzyska 12 mieszkań o powierzchni od 38 do 95 mkw.

Bytomskie kamienice pięknieją dzięki pozyskanym środkom z UE

- Wartość całego projektu, w ramach którego wyremontowana została kamienica przy ul. Siemianowickiej 29 to ponad 20 mln zł, z czego 4,4 mln zł przeznaczyliśmy tylko na ten budynek - mówi Magdalena Górak, dyrektor Bytomskich Mieszkań. - Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w budynku z pewnością wpłyną na zmniejszenie kosztów ogrzewania - dodaje Magdalena Górak.

Wartość całego projektu „Utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu (Śródmieście i Rozbark)” wynosi 20 mln 485 tys. zł w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej 17 mln 46 tys. zł.

Remont budynku przy ul. Siemianowickiej dobiega końca


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również