MamaLove - to tytuł projektu Stowarzyszenia Odkrywka realizowanego dzięki dotacji z bytomskiego funduszu regrantingowego. Obejmował on cykl czterech warsztatów dla mam dzieci do 2. roku życia lub kobiet w ciąży.
Młode mamy są dziś z rożnych stron bombardowane wiedzą na temat zajmowania się dziećmi. Radami zasypują je bacie, ciocie, koleżanki czy Internet, ale tak naprawdę nie ma z kim tej wiedzy zweryfikować - mówi Dorota Walas z Odkrywki. Dlatego o pomoc poprosiliśmy specjalistki.
Uczestniczki warsztatów mogły skorzystać z porad: Moniki Szczepanik, (trener Porozumienia bez Przemocy); Agnieszki Babraj (muzykoterapeuta, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, terapeuta ręki); Joanny Panicz (dyplomowany doradca chustowy – absolwentka Akademii Noszenia Dzieci w Chustach i Nosidłach Miękkich); Agnieszki Bachorz (fizjoterapeuta, zajmuje się terapią małego dziecka , pracuje z kobietami w ciąży i po porodzie).
Tematyka zajęć była różnorodna i co ważne, istotna także dla młodych ojców, których z warsztatu na warsztat przybywało. Okazało się, że mimo tej dostępnej wiedzy, którą czerpiemy od naszych bliskich czy z Internetu, fajnie się spotkać, porozmawiać, ponarzekać i wymienić doświadczeniami, dlatego niewykluczone, że projekt będzie kontynuowany - mówi Dorota Walas.
Przypomnijmy, dotacje w ramach bytomskiego funduszu regrantingowego mają na celu pobudzenie społeczności lokalnej. Działanie zostało zapisane w projekcie pilotażowym rewitalizacji "Bytom Odnowa. Innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych. Pieniądze na ten cel, 100 tys. zł, przekazało miastu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne mogły starać się o pieniądze na projekty społeczne (do 2,5 tys. zł) i inwestycyjne (do 5 tys. zł).