Wiadomości z Bytomia

Ratownicy górniczy uczcili swoje święto

  • Dodano: 2018-11-26 10:15

W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbyła się akademia z okazji Barbórki. W uroczystości uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przed wydarzeniem złożył wieniec pod pomnikiem Ku Czci Poległych Ratowników Górniczych.

Jedyne słowo, które absolutnie licuje z powagą waszego zachowania, waszej pracy i waszego oddania, to proste słowo „dziękuję” – zwrócił się do ratowników wojewoda Jarosław Wieczorek. Wspomniał też o tym, co wydarzyło się w maju tego roku, kiedy to w wyniku silnego wstrząsu w jastrzębskiej kopalni „Zofiówka” pod ziemią zostało uwięzionych 7 górników, a 5 z nich w wyniku tej tragedii zginęło.

Byłem uczestnikiem jakże trudnej walki o ludzi tu w naszym regionie. Walki częściowo wygranej, bo nie należy zapominać o tych, których uratowaliście. Jeszcze raz bardzo was o to proszę, żebyście nigdy nie ustawali w tym etosie, który jest i przyświeca ratownikom górniczym. Nigdy nie było takiej chwili w województwie śląskim, żeby na waszą postawę nie można było liczyć. Jesteście zawsze oddani. (…) jestem dumny, tak szczerze dumny, z tego, jakich ludzi, jakich współpracowników i jakich obywateli mamy tutaj w regionie ­– zaznaczył wojewoda.

Dzisiejsza uroczystość była także okazją do uhonorowania zasłużonych ratowników odznaczeniami państwowymi, które w imieniu Prezydenta RP wręczyła doradca Prezydenta Agnieszka Lenartowicz-Łysik.

Mężnie i solidarnie niesiecie pomoc poszkodowanym, ratując ich zdrowie i życie; wykonujecie także ogromną pracę edukacyjną i prewencyjną, aby zminimalizować zagrożenia wypadkami. Mija właśnie 111 lat, odkąd na polskich ziemiach powstały pierwsze górnicze służby ratunkowe. Dzisiaj Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego jest świadectwem, jak znakomity poziom wyszkolenia i wyposażenia udaje się nam w tej dziedzinie osiągać. W wielkiej mierze to właśnie dzięki Wam, Szanowni Państwo, polscy górnicy mogą się czuć bezpiecznie wykonując swój trudny zawód – pisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.