Wiadomości z Bytomia

Pszczoły zamieszkały w Miechowicach

  • Dodano: 2021-08-13 06:30, aktualizacja: 2021-08-12 21:38

Zwierzaki mieszkające w miechowickim schronisku mają nowych skrzydlatych sąsiadów. Pasieką złożoną z 13 uli opiekuje się Stowarzyszenie Pomocy Porzuconym i Dręczonym Zwierzętom.

To kolejny krok Bytomia w stronę natury

Pomysł utworzenia pasieki na terenie Schroniska dla bezpańskich zwierząt przy ul. Łaszczyka stał się rzeczywistością. Dzięki zaangażowaniu władz miasta i współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko swój dom znalazło tam kilkadziesiąt tysięcy pszczół.

- To już kolejna proekologiczna  inicjatywa naszego miasta, w ramach której zakupiliśmy dziesięć drewnianych uli. Kolejne trzy postawiła Fundacja Odzyskaj Środowisko, z którą nasze miasto już wcześniej zawarło umowę na zbiórkę elektroodpadów - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Działania miasta związane z edukacją ekologiczną przynoszą efekty. - Coraz więcej działkowców zgłasza się do nas z pytaniami, gdzie mogą nauczyć się jak zakładać swoją własną hodowlę pszczół. Miejska pasieka jest doskonałym miejscem  - mówi Wojciech Bryś.

Ul z recyclingu

Przekazane przez fundację ule zostały zaprojektowane i wykonane z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Posiadają wszystko to, co każde standardowe mieszkanie dla pszczół, a więc: dennicę, dwa korpusy wyposażone w ramki z węzą oraz daszek. Wyróżniają go elementy pozyskane z recyklingu, lecz całkowicie bezpieczne dla pszczół i otoczenia.

Miasto dla pszczół

Od dawna wiadomo, że zakładanie uli w mieście pomaga ratować populację pszczół, która w ostatniej dekadzie gwałtownie spadła. W Bytomiu szlaki w tym temacie przetarła Urszula Mazurowska, która pierwszą miejską pasiekę założyła w Szombierkach. Niestrudzenie też edukuje zainteresowanych tematem pszczelarstwa.

- Miechowice to doskonałe miejsce dla pszczół, bo nie występują tu opryski i inne niekontrolowane działania ludzkie, które utrudniałyby życie pszczołom. Owady mają tu ogromną bazę pokarmową - mówi Urszula Mazurowska, pszczelarka, która opiekuje się miechowickimi ulami.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.