Wiadomości z Bytomia

Przed nami 18. Gorczycki Festiwal

  • Dodano: 2023-08-29 09:30

Jedenaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej od 2 września do 1 października. Tegoroczna edycja festiwalu pod tytułem „Ewolucje” ma na celu pokazanie przemian w muzyce, jakie dokonywały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej.

- Chcemy pokazać największe przemiany w historii muzyki o charakterze ewolucyjnym. W trakcie tych procesów pojawiają się innowacje, wpływające na przemiany społeczne, na twórców i ich dzieła. Na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokażemy ewolucję podejścia twórców i odbiorców muzyki do wprowadzanych stopniowo zmian, ewolucję form muzycznych i instrumentów - mówił Adam Wesołowski, kompozytor, dyrektor festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od kilkunastu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów oraz zainteresowanie słuchaczy.

- Gorczycki Festiwal to kulturalna wizytówka naszego miasta i jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju, z którego jesteśmy bardzo dumni i które od początku wspieramy. Cieszę się, że festiwal się rozwija i dociera do coraz szerszej publiczności - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat festiwal stał się jednym z najatrakcyjniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce, stając się wizytówką już nie tylko Bytomia, ale całego Śląska.

- Dla Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii  to zaszczyt mieć swój udział w tak znakomitym przedsięwzięciu - mówi Jacek Brzezinka, członek Zarządu GZM

- Choć dopiero w tym roku festiwal osiągnął pełnoletniość, to już od pierwszych edycji, dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorów, był dojrzały i wartościowy - dodaje Jacek Brzezinka.

Koncert inauguracyjny w Bytomiu

18. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zostanie zainaugurowany w Bytomiu w kościele św. Jacka w sobotę 2 września w wykonaniu Warsztatowego Chóru Chórtowni, Zespołu Instrumentalnego Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej oraz solistów. Wykonają oni „Bogurodzicę” oraz dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Georga Friedricha Haendla i Johanna Sebastiana Bacha.

24 września w kościele św. Jacka Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak zaprezentuje dzieła Gorczyckiego i Dvoraka. Jednym z głównych zadań festiwalu jest aspekt kulturotwórczy, dlatego podczas tegorocznej edycji w Bytomiu nastąpi prawykonanie utworu Renāte Stivriņy „Tota pulchra est”.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl.

Partnerem festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również