Wiadomości z Bytomia

Promieniowanie UV - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

  • Dodano: 2022-06-24 10:15

Niemal każdego dnia eksponujemy naszą skórę na słońce, czego nie da się uniknąć. Latem zażywamy kąpieli słonecznych, aby uzyskać piękną opaleniznę. Należy jednak pamiętać o tym, że tym samym narażamy się na działanie promieniowania UV. Jest ono odpowiedzialne nie tylko za zwiększenie ryzyka zachorowania na jeden z nowotworów skóry, ale również bardzo często przyspiesza procesy jej starzenia. Co należy wiedzieć o promieniach UV i jak się przed nimi chronić?

Promieniowanie UV i jego rodzaje

Promieniowanie ultrafioletowe docierające do Ziemi można podzielić na dwie główne kategorie ze względu na długość fal elektromagnetycznych. Każdy ich rodzaj cechuje się nieco inną charakterystyką oraz wpływem na ludzki organizm. Przyjmuje się, że im krótsze fale, tym większa energia jest w nich skumulowana i bardziej intensywnie działają na skórę.

Promieniowanie UVA

Promienie UVA stanowią ok. 10% promieniowania słonecznego i docierają do skóry właściwej. To właśnie one przyczyniają się do fotostarzenia się naszej skóry. W przeciwieństwie do promieniowania UVB, ekspozycja na nie nie wywołuje zaczerwienienia skóry czy poparzeń, dlatego też mogą stanowić dla nas większe niebezpieczeństwo.

Tego typu promieniowanie UV jest obecne w naszym życiu przez 365 dni w roku. W dużej mierze wynika to z faktu, że nie jest ono zatrzymywane przez chmury czy mgłę. Fale swobodnie przez nie przenikają. Warto również pamiętać o tym, że działają one z jednakową intensywnością niezależnie od pory roku i nie wywołują reakcji skórnych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że nie są pochłanianie przez naturalną opaleniznę.

Promieniowanie UVB

Promieniowanie UVB charakteryzują się dużym ładunkiem energetycznym, jednak mimo to nie docierają one do skóry właściwej. Zatrzymują się one na głębszych partiach naskórka. Jego ekspozycja na słońce pobudza melanocyty do produkcji melaniny - naturalnego barwnika skóry, który odpowiada nie tylko za jej odcień, ale również pełni funkcję ochronną przed promieniowaniem UVB.

Fale o długości 280-320 nm wywołują charakterystyczny rumień, zaczerwienienia oraz podrażnienia na skórze. Jest to szczególnie widoczne u osób z jasną karnacją. Są także jednym z głównych czynników rozwoju czerniaka, zwłaszcza jeśli dojdzie do kilkukrotnego poparzenia skóry w okresie dzieciństwa lub dojrzewania.

Promienie UVB to jednak nie tylko same minusy. Biorą one również udział w syntezie witaminy D, która reguluje wiele procesów w naszym organizmie. Ma ona bardzo duży wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego, a także odgrywa kluczową rolę w mineralizacji kości.

Promieniowanie UV - jak się przed nim chronić?

Nie możemy całkowicie zrezygnować z ekspozycji skóry na promieniowanie UV, jednak możemy skutecznie eliminować zagrożenia, jakie ze sobą niesie. W pierwszej kolejności należy zadbać o regularne stosowanie produktów z SPF do pielęgnacji twarzy. Tradycyjny krem na dzień nie wystarczy - przed każdym wyjściem z domu należy pamiętać o nałożeniu kosmetyku z SPF 50.

W okresie letnim należy mieć pod ręką również krem lub balsam przeciwsłoneczny do ciała. Intensywność filtra należy dostosować do odcienia naszej karnacji. Jasna skóra potrzebuje znacznie bardziej kompleksowej ochrony niż śniada czy oliwkowa.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.