Bytomscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali na gorącym uczynku cztery osoby, które usiłowały zakopać odpady. Prokuratura Rejonowa w Bytomiu wszczęła śledztwo w tej sprawie. Teraz o ich losie zdecyduje sąd.
Próbowali zakopać odpady
W piątek policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu podczas prowadzonych czynności zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 40 do 60 lat. Mężczyźni zostali przyłapani na gorącym uczynku, gdy usiłowali zakopać odpady w postaci gum, plastików pokopalnianych a także opady zmieszane z substancjami niebezpiecznymi. Teraz o ich losie zdecyduje sąd.
Prawo, a nieodpowiednie postępowanie z odpadami
Art. 183. Nieodpowiednie postępowanie z odpadami:
§ 1. Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew przepisom przywozi z zagranicy substancje zagrażające środowisku.
§ 3. Karze określonej w § 1 podlega, kto wbrew obowiązkowi dopuszcza do popełnienia czynu określonego w § 1, 2 i 4.
§ 4. Karze określonej w § 1 podlega, kto wbrew przepisom przywozi odpady z zagranicy lub wywozi odpady za granicę.
§ 5. Kto bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew jego warunkom przywozi z zagranicy lub wywozi za granicę odpady niebezpieczne, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 5a. Karze określonej w § 5 podlega, kto porzuca odpady niebezpieczne w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania.
§ 6. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1-5a działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 5.