Wiadomości z Bytomia

Prezydent upamiętnił tragicznie zmarłych górników z KWK "Dymitrow"

  • Dodano: 2022-10-11 06:45, aktualizacja: 2022-10-10 19:59

Dokładnie 43 lata temu, 10 października 1979 roku doszło w Kopalni Węgla Kamiennego "Dymitrow" do tragicznego w skutkach wybuchu pyłu węglowego - w wyniku wybuchu zginęło 33 górników.

Wczoraj, w rocznicę jednej z największych tragedii w polskim górnictwie, kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłych górników złożyli m.in. prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, władze kopalni, górnicy oraz członkowie związków zawodowych z KWK „Bobrek-Piekary” Ruch Bobrek, ratownicy górniczy oraz górnicy z nieczynnej już KWK „Centrum” (dawnej „Dymitrow”), którzy stracili wówczas swoich kolegów na szychcie.

- W 43. rocznicę tragicznych wydarzeń w kopalni „Dymitrow” pamiętamy o górnikach, którzy stracili tutaj życie, wykonując codzienną pracę. W naszej pamięci pozostają również ci pracownicy kopalni, którzy w 1982 roku stracili życie w kolejnej katastrofie górniczej, jaka miała tutaj miejsce - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Jedna z największych tragedii w powojennym górnictwie w Polsce

Do jednej z największych tragedii w powojennym górnictwie w naszym kraju doszło o godz. 18.55, 10 października 1979 roku. Wówczas doszło do wybuchu pyłu węglowego w oddziale IV na poziomie 774 m. W strefie zagrożenia znajdowało się 43 górników, spośród których 33 znajdujących się w bezpośredniej strefie wybuchu - poniosło śmierć.

- Mimo wyjątkowej ofiarności zastępów ratowniczych i wykorzystania najnowocześniejszych środków technicznych oraz pomocy udzielonej kierownictwu akcji ratowniczej ze strony najlepszych specjalistów i naukowców górnictwa, na posterunku zginęło 33 górników znajdujących się w bezpośredniej strefie wybuchu, a wśród nich 17 osób dozoru i pracowników o długoletnim stażu pracy i najwyższych zawodowych kwalifikacjach - głosił komunikat przekazany do prasy, który można było przeczytać również w Życiu Bytomskim.

Warto podkreślić, że trzy lata po tragedii w KWK „Dymitrow”, w nocy z 28 na 29 listopada 1982 roku, w tej samej kopalni ponownie doszło do wybuchu pyłu węglowego. Zginęło wówczas 18 osób - 17 ratowników górniczych, którzy byli w strefie wybuchu oraz lekarz.

KWK "Dymitrow”, wcześniej "Vereinigte Karsten-Centrum” oraz KWK "Centrum” należała do jednej z najdłużej fedrujących kopalń w Bytomiu. Dzisiaj po jednym z największych bytomskich zakładów przemysłowych pozostały już głównie szyby kopalniane. Jego początki sięgają 1872 roku kiedy na zrębach kopalń rud cynku i ołowiu rozpoczęto budowę kopalni węgla kamiennego, nadzorowaną przez Śląską Spółkę Akcyjną do Budowy Kopalń i Hut Cynku. Kopalnia istniała do początku XXI wieku, kiedy w 2005 roku ówczesny Zakład Górniczy „Centrum” połączono z Zakładem Górniczym „Bytom III” Sp. z o.o., tworząc Kopalnię Węgla Kamiennego „Bobrek-Centrum”, która przetrwała do 2015 roku, kiedy rozdzielono ją na dwa zakłady, z którego KWK „Centrum” została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i postawiona w stan likwidacji.

Prezydent upamiętnił tragicznie zmarłych górników z KWK "Dymitrow" / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również