Wiadomości z Bytomia

Prezydent Bytomia spotkał się ze stypendystami

  • Dodano: 2024-03-01 10:15

Już po raz czwarty w naszym mieście wręczono stypendia Prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Na zaproszenie prezydenta Mariusza Wołosza odpowiedzieli w środę/ 28 lutego/ ubiegłoroczni i tegoroczni stypendyści.

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta skierowane są przede wszystkim do utalentowanych mieszkańców Bytomia, szczególnie uczniów i studentów oraz osób dorosłych, które chcą się rozwijać i doskonalić swoje artystyczne talenty.

Nie ma tu jednak granicy wieku, tak samo jak nie ma kryterium i obowiązku bycia mieszkańcem Bytomia, bo szansę mają także artyści spoza naszego miasta, którzy w inny sposób są z nim związani, czy też realizują prace artystyczne związane z naszym miastem. Na czwartą już edycję stypendiów wpłynęło 36 zgłoszeń, z czego 10 osób otrzyma wsparcie finansowe.

– Dziękuję za wszystkie złożone wnioski i pomysły oraz gratuluję laureatom obydwu edycji. Ty wy tworzycie kulturalną tkankę miasta, nadajecie mu kolorytu. Tegorocznym stypendystom życzę powodzenia w realizowaniu swoich artystycznych pasji – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Literatura, intermedia i niematerialne dziedzictwo

W tym roku stypendia trafiły do twórców działających w takich obszarach, jak: literatura, niematerialne dziedzictwo, intermedia, projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii, upowszechnianie kultury. Na ten cel przeznaczono z budżetu gminy 96 tysięcy złotych.

Oceniając wnioski, komisja zwracała uwagę na dotychczasowy dorobek, metody realizacji przedsięwzięcia, wpływ realizacji projektu na rozwój twórczy wnioskodawcy czy planowane rezultaty oraz również wpływ projektu na rozwój kultury w mieście.

W spotkaniu w Galerii pod Sztrychem udział wzięli także Senator RP Halina Bieda, zastępca prezydenta Adam Fras oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski. Spotkanie połączyło uczestników obydwu edycji, aby mogli porozmawiać o swoich doświadczeniach i pasjach, a także nawiązać relacje.

Tego dnia zostały również podsumowane działania ubiegłorocznych laureatów, wśród których znaleźli się: Joanna Brodniak, Marlena Hermanowicz, Mateusz Hyla, Marcin Hałaś, Magdalena Tomal-Wichrowska, Magdalena Wesołowska, Jakub Pszoniak, Igor Przybyła i Agnieszka Tyńska-Kowalska.

– Kultura i sztuka łączą, a z takich spotkań niejednokrotnie rodzą się kolejne pomysły, oryginalne, ciekawe artystyczne inicjatywy, które mają wpływ na rozwój kultury w mieście – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Stypendyści 2024

  • Adrian Katroshi – literatura – projekt będzie polegał na napisaniu opowiadań w języku śląskim, których zbiór zostanie wydany w formie książki (papierowej + e-book). Jej roboczy tytuł to „Utropy Micyny 2” i będzie ona kontynuacją książki „Utropy Micyny. Dyć niy kożdy superbohater nosi plała.”
     
  • Marcin Wądołowski – literatura –  Z pieśnią ludową przez życie: Łukasz Wallis – rozbarski zbieracz pieśni ludowych. Projekt będzie polegał na opracowaniu i przygotowaniu do druku biografii Łukasza Wallisa – urodzonego w Rozbarku zbieracza pieśni ludowych, żyjącego w latach 1863-1940.
     
  • Anna Meiser – literatura, niematerialne dziedzictwo – Bytom w słowach poetów – bytomian z pierwszego powojennego dwudziestopięciolecia. Książka ma być popularnonaukową opowieścią o Bytomiu jako o miejscu ponownego zapisu.
     
  • Katarzyna Zioło – intermedia, projekty dyscyplinarne i  z wykorzystaniem nowych technologii – Interdyscyplinarny program edukacyjno-artystyczny z zakresu intermediów pt.: Przestrzeń ciała / Ciało przestrzeni – skierowany do młodych tancerzy i dorosłych pasjonatów, amatorów-performerów zajmujących się amatorsko sztuką tańca, ruchem i performancem. Projekt będzie łączył działania per formatywne, fotografie oraz multimedia w postaci video artu.
     
  • Dominika Malska – projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii – sztuka.proces.zmiany – w ramach projektu zostanie zorganizowany i przeprowadzony cykl warsztatów artystyczno-rozwojowych dla kobiet powyżej 18 roku życia z terenu Bytomia. Działania zostaną przeprowadzone w galerii sztuki, w bezpośrednim kontrakcie z instalacjami artystycznymi, stanowiącymi impuls do rozmów oraz do wymiany myśli i odczuć.
     
  • Tomasz Herisz – intermedia, projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii – Stworzenie, oraz prawykonanie utworu elektro-akustycznego z wizualizacją na wibrafon, live electronics i live Visual, p.t. „Mam Prawo”.
     
  • Anna Seemann–Majorek – literatura – O Bytomiankach – bajki Bytomianki czyli kobiecy pierwiastek Bytomia. Projekt zakłada przygotowanie 10 bajek o bytomskich kobietach.
     
  • Andrzej Chłapecki – upowszechnianie kultury – Uhonorowanie dorobku artystycznego artysty malarza Jacka Nalewajka i utrwalenie pamięci o nim, m.in. wydanie kalendarza na rok 2065.
     
  • Nina Nowara – Matusik – literatura – Przełożenie na język polski opowiadania „Unter Tage/Na dole” pióra bytomskiego pisarza Josefa Wiessalli, opracowanie redakcyjne przekładu oraz przygotowanie go do publikacji.
     
  • Magdalena Mikrut–Majeranek – projekty interdyscyplinarne – Bytomskie opowieści, czyli „spacer” przez dzieje 770-letniego miasta. Popularyzacja wiedzy o dziejach Bytomia, jego kulturze i tradycjach kultywowanych przez dawnych mieszkańców wśród uczniów bytomskich szkół średnich. Poszerzenie wiedzy uczestników warsztatów o historię ich małej ojczyzny, zachęcenie do samodzielnego zgłębiania dziejów miasta. Nabycie wiedzy z zakresu warsztatu pracy dziennikarza i fotoreportera. Stworzenie reportaży, popularyzujących historię, kulturę i tradycje Bytomia, utrwalenie ich w formie cyfrowej i opublikowanie w Internecie w wolnym dostępie. Przygotowanie wystawy prezentującej prace uczestników warsztatów. Przygotowanie Spacerownika Bytomskiego popularyzującego turystykę industrialną w Bytomiu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również