Wiadomości z Bytomia

Prezydent Bytomia spotkał się z mieszkańcami Stroszka i os. Ziętka

  • Dodano: 2023-03-15 07:00, aktualizacja: 2023-03-21 10:48

Remonty dróg i chodników, kwestie przydzielania mieszkań z zasobów komunalnych oraz doświetlenia przejść dla pieszych były głównymi tematami, jakie w poniedziałek, 13 marca poruszyli mieszkańcy Stroszka i os. Ziętka podczas spotkania z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem.

W poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 32 prezydent Mariusz Wołosz spotkał się z mieszkańcami Stroszka i os. Ziętka. Mieszkańcy pytali m.in. o doświetlenia przejścia dla pieszych na ul. Wojciechowskiego oraz zwiększenie liczby miejsc parkingowych w tym rejonie, zamontowanie progu zwalniającego na ul. Hakuby, remonty chodników na osiedlu na ul. Hlonda oraz drogi przy przedszkolu.

Wśród kwestii, które poruszyli mieszkańcy znalazły się także inwestycje PEC w ekologiczne źródła ciepła, stawki za centralne ogrzewanie w Stroszku, przydzielanie mieszkań z zasobów komunalnych i problemy z odprowadzeniem deszczówki przy budynku przy ul. Wojciechowskiego 7 i 9.

Uczestnicy spotkania zasygnalizowali też potrzebę wybudowania nowego placu zabaw na Vitorze, zabezpieczenia placu zabaw przy ul. Tysiąclecia oraz uporządkowania wiat śmietnikowych.

Najważniejsze inwestycje zrealizowane w dzielnicach Stroszek i os. Ziętka

Podczas spotkania prezydent mówił o inwestycjach zrealizowanych w dzielnicach Stroszek i os. Ziętka. Budynek Przedszkola Miejskiego nr 10 przy ul. Strzelców Bytomskich 152 przeszedł termomodernizację. Wykonawca przeprowadził kapitalny remont wszystkich dachów budynków przedszkola wraz z montażem okien dachowych, wymianę instalacji odgromowej, opraw oświetleniowych na energooszczędne, stolarki okiennej i drzwiowej, izolację piwnic oraz docieplił ściany zewnętrzne i wymienił grzejniki. Wartość projektu - 2,4 mln zł w tym 2 mln dofinansowania z UE.

W ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego UM Bytom wybudował wybieg dla psów przy ul. Hlonda, plac zabaw przy ul. Gwarków Tarnogórskich, postawił siłownię na świeżym powietrzu na terenie Szkoły Podstawowej nr 32, plac zabaw razem z górą saneczkową i miejscem do wypoczynku przy ul. Hlonda oraz wybieg dla psów przy ul. Granicznej/Szymały.

W ramach Budżetu Obywatelskiego utworzono także 43 nowe miejsca parkingowe na os. Ziętka przy ul. Hlonda wzdłuż ogrodzenia Przedszkola Miejskiego nr 63, przy ul. Szymały 115a, Hlonda 20-24. Koszt inwestycji wyniósł 396 tys. zł. W ramach inwestycji drogowych wykonawca przebudował ul. Strzelców Bytomskich II od ul. Szymały do minironda. Prace objęły przebudowę drogi, stworzenie nowych miejsc parkingowych oraz nowe nasadzenia zieleni. Koszt inwestycji 576 tys. zł.

Działania w dzielnicach w trakcie realizacji

Prezydent wspomniał też o realizowanych inwestycjach. W miejscu targowiska Cider Centrum powstanie dwukondygnacyjny wielofunkcyjny obiekt z funkcjami, m.in. gastronomiczną, handlową i usługową. Obiekt będzie udostępniał bezpłatnie miejsca parkingowe dla mieszkańców osiedla w godzinach od 20:00 do 7:00. Inwestycja ta - zgodnie z deklaracją inwestora - powinna rozpocząć się w tym roku.

Likwidacja dzikich wysypisk

Podczas spotkania mówiono także o likwidacji dzikich wysypisk przy ul. Szymały, Hlonda, Gwarków Tarnogórskich, Strzelców Bytomskich. Wzdłuż ul. Szymały nasadzone zostały sosny zwyczajne, jesiony, robinie, jarząby pospolite. Przy ul. Strzelców Bytomskich i Długiej powstała nowa łąka kwietna. Na wysokości ul. Hlonda 103 MZDiM zabezpieczył zieleniec przed rozjeżdżaniem przez samochody.

Inwestycje PEC i BPK

W 2022 roku przyłączono do PEC budynek mieszkalny przy ul. Strzelców Bytomskich 132-136, zmodernizowano system ciepłowniczy przy ul. Hlonda 99a, 99b, 101a, 101b, 103a, 103b. W latach 2022-2023 BPK przebudowało istniejące przyłącze wodociągowe dla budynków przy ulicy Podmiejskiej.

Inwestycje ZBM-TBS w Stroszku

Ponad 10 mln złotych kosztowały inwestycje zrealizowane przez wspólnoty mieszkaniowe zarządzane przez ZBM-TBS w Stroszku. W ramach prac wykonawca m.in. poddał termomodernizacji 10 wspólnot mieszkaniowych, odświeżył elewację, wybudował altany śmietnikowe dla 6 wspólnot mieszkaniowych, wyremontował klatki schodowe 13 wspólnot mieszkaniowych oraz dachy 6 wspólnot mieszkaniowych. Na modernizowanych budynkach zamontowano w minionym roku 57 budek w celu ochrony jerzyków.

Sytuacja terenów po Zakładach Ceramiki Budowlanej JOPEK

W trakcie spotkania prezydent mówił także o sytuacji na terenie dawnych Zakładów Ceramiki Budowlanej JOPEK. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie podpalenia odpadów tekstylnych w 2019 roku znajdujących się na terenie dawnych Zakładów Ceramiki Budowlanej JOPEK. Obecnie Wydział Inżynierii Środowiska prowadzi monitoring tego terenu i postępowanie administracyjne w celu wydania nakazu usunięcia odpadów z całej nieruchomości.

Czyste powietrze i kontrole pieców

Podczas poniedziałkowego spotkania jego uczestnicy mogli zapoznać się ze szczegółami programów Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie i Stop Smog, umożliwiających dofinansowanie do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych.

Najważniejsze inwestycje w Bytomiu

Prezydent mówił również o najważniejszych inwestycjach w Bytomiu, które są w trakcie realizacji, m.in. o przebudowie ul. Dworcowej, linii kolejowej i hali peronowej Dworca PKP, przebudowie torowiska w ul. Piekarskiej oraz z centrum na Stroszek. Przedstawił też informacje o przebudowie ul. Piłsudskiego - drogi, chodników oraz kanalizacji deszczowej w ul. Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz budowie zbiornika retencyjnego pod pl. Sobieskiego.

W spotkaniu prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza z mieszkańcami dzielnicy Miechowice wzięli udział również zastępcy prezydenta Michał Bieda i Adam Fras, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski, radni Rady Miejskiej Iwona Pakosz i Michał Misiaszek, a także przedstawiciele MZDiM, Bytomskich Mieszkań, Straży Miejskiej, Policji, Wydziału Inżynierii Środowiska i Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

UM Bytom zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się 27 marca o godz. 16:30 w Szkole Podstawowej nr 38, przy ul. Korczaka 1 i będzie dotyczyć Suchej Góry.

Harmonogram spotkań z mieszkańcami

  • 27 marca, godz. 16:30 - Sucha Góra, SP 38, ul. Korczaka 1,
  • 17 kwietnia, godz. 16:30 - Stolarzowice, SP 43, ul. Suchogórska 98,
  • 24 kwietnia, godz. 16:30 - Górniki, remiza OSP, ul. Żołnierska 41 .
Prezydent Bytomia spotkał się z mieszkańcami Stroszka i os. Ziętka/fot. Hubert Klimek [UM Bytom]

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również