Wiadomości z Bytomia

Premiera książki Andrzeja Tobisa A-Z

  • Dodano: 2015-01-28 07:45, aktualizacja: 2015-01-28 07:36
CSW Kronika w Bytomiu oraz Fundacja Bęc Zmiana zapraszają na premierę książki Andrzeja Tobisa A-Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego.
 
 
30 stycznia 2015 (piątek) godz. 19:00
CSW KRONIKA, Rynek 26, Bytom
 
Uczestnicy spotkania: Andrzej Tobis, Paweł Szypulski, Stanisław Ruksza
Prowadzenie: Kuba Gawkowski
 
Po siedmiu latach lingwistyczno-wizualnej podróży Andrzeja Tobisa przez Polskę, zbiór A-Z (Gabloty edukacyjne) ukazał się nakładem Fundacji Bęc Zmiana i Instytutu Adama Mickiewicza w postaci polsko-niemiecko-angielskiej publikacji. Zawiera ona 100 fotografii ilustrujących hasła słownika Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch, wydanego w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej.
 
Tworząc swój projekt, Tobis przyjął następujące założenia: zdjęcia mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski; sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane - muszą być odnalezione; każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika; zdjęcie oraz umieszczone pod nim na białym pasku hasło stanowią integralną całość.
 
Andrzej Tobis o projekcie A-Z (Gabloty edukacyjne): „Chcąc ująć rzecz w sposób możliwie najbardziej ogólny, mogę powiedzieć, że projekt A – Z powstał z potrzeby nazwania, zdefiniowania doświadczanej przeze mnie rzeczywistości. (…) Ku własnemu zaskoczeniu zauważyłem ostatnio, że spośród wszystkich zrealizowanych dotąd haseł pierwszym w alfabetycznym porządku jest „Afryka”, a ostatnim – „żyrafa”. Może świadczy to o tym, że cała zawarta w tej klamrze rzeczywistość, której doświadczam, pomimo pozornej bliskości jest dla mnie bardzo afrykańska? Może mój stan umysłu jest stanem umysłu człowieka, który znalazł się w egzotycznych okolicznościach, wobec czego wszystko, co widzi wokół, postrzega jako dziwne?”.
 
Projekt Andrzeja Tobisa A-Z (Gabloty edukacyjne) miał swoją premierę wystawienniczą w CSW Kronika w Bytomiu w 2007 roku. Później Kronika prezentowała go na wystawach w Instytucie Polskim w Berlinie w 2008 roku oraz w Instytucie Polskim w Düsseldorfie w 2009 roku. Obecnie część prac z cyklu A-Z można zobaczyć w ramach wystawy Plica Polonica w Kronice.
 
W ubiegłym roku w Kronice miał miejsce również premierowy pokaz nowego cyklu malarskiego Tobisa Dowody rzeczowe.
 
O uczestnikach dyskusji:
Andrzej Tobis  – artysta wizualny, malarz, fotograf, pedagog. W wieku 20 lat przeprowadził się do Katowic, gdzie odtąd z przerwami mieszka do dziś. W 1995 roku ukończył tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, w której obecnie prowadzi jedną z dyplomujących pracowni malarstwa.
Paweł Szypulski –  kurator i twórca wizualny pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Członek Rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog specjalizujący się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych.
Stanisław Ruksza – historyk sztuki, kurator kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, dyrektor programowy CSW Kronika. Autor tekstów o sztuce współczesnej, wykładowca historii sztuki.
Kuba Gawkowski  – student historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Śląskim, autor tekstów o sztuce współczesnej. Publikuje między innymi w „Magazynie Sztuki”.
 
Podczas spotkania będzie można kupić książkę A-Z. w cenie promocyjnej.
 
WSTĘP WOLNY!
 
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.