Wiadomości z Bytomia

Poznaj dzieje 1 Pułku Strzelców Bytomskich

  • Dodano: 2018-03-12 07:45, aktualizacja: 2018-03-12 07:53

W tym roku przypada stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W walkach o wolną Polskę i polski Śląsk szczególną rolę odegrali żołnierze 1 Pułku Strzelców Bytomskich.

W czwartek, 15 marca o 16.00 w Biurze Promocji Bytomia o dziejach tej formacji zbrojnej opowie bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich wiąże się bezpośrednio z Bytomiem, nie tylko ze względu na swą nazwę, ale również dlatego, że reprezentujący go żołnierze byli przeważnie mieszkańcami Bytomia i powiatu bytomskiego. Śląscy ochotnicy wykazali swoje przywiązanie do Polski walcząc przede wszystkim w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, w której szczególnie odznaczyli się podczas bitwy warszawskiej w sierpniu 1920 roku, ale także biorąc udział w III powstaniu śląskim w 1921 roku oraz w walkach z Niemcami w 1939 roku.

W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną unikalne materiały archiwalne pochodzące ze zbiorów autora oraz Muzeum Historii Chorzowa. Warto dodać, że spotkanie będzie połączone z promocją książki "Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich. O wolną Polskę, o polski Śląsk", której  autorem jest Tomasz Sanecki.

Zapraszamy do Biura Promocji Bytomia /Rynek 7/.

Wstęp wolny.

Autor: Arkadiusz Janocha

Poznaj dzieje 1 Pułku Strzelców Bytomskich

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.