Wiadomości z Bytomia

Poznaj Bytom podczas wiosenno-letnich spacerów

  • Dodano: 2024-04-18 12:30

Z okazji 770-lecia Bytomia wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną Miasta Gwarków przygotowaliśmy prawie 20 spacerów po Bytomiu, podczas których odwiedzimy lokalne zabytki, zobaczymy miejsca związane z dawnym przemysłem i ośrodkami wydobycia, a także – co będzie nowością w tym roku – zwiedzimy mroczne zakamarki Bytomia podczas nocnych spacerów śladami przemytników czy zbrodniarzy. Pierwszy spacer z Teresą Ebis, która zaprasza na spacer śladami ceramicznych okładzin w bytomskich kamienicach w sobotę 4 maja. Sprzedaż biletów już ruszyła!

– Spacery po Bytomiu cieszą się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta. Chcąc przybliżyć dzieje Bytomia z okazji jubileuszowych urodzin miasta, ruszamy z bytomskimi spacerami już w maju – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

– Tematy spacerów są różnorodne. Zobaczymy piękne bytomskie kamienice, poznamy historię i zakamarki naszego miasta. Odkryjemy też miejsca, gdzie niegdyś wydobywano m.in. dolomit czy srebro – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Co będzie można zobaczyć w Bytomiu podczas spacerów wiosną i latem?

Wiosna i lato to okazja do poznania, ciekawostek historycznych, miejsc intrygujących, choć mało znanych. Najlepiej poznawać je u boku przewodników, historyków, ludzi z pasją. Do grona dobrze znanych z minionego sezonu przewodników, tj. Teresy Ebis, Dariusza Pietruchy czy Tomasza Śmiałka, dołączył bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Podczas tegorocznych wędrówek przewodnicy odkryją przed nami m.in.: tajemnice bytomskich Piastów, arystokracji z Miechowic, cmentarza Mater Dolorosa, bytomskich ewangelików, ale także poznamy historię nieczynnych zakładów przemysłowych, odwiedzimy dawne ośrodki wydobycia dolomitu i srebra, poznamy szlak przemytników i pójdziemy śladem średniowiecznych murów miejskich.

Nowością w tym roku będą aż trzy nocne spacery, podczas których poznamy zakamarki naszego miasta.

O każdym spacerze będziemy informować z wyprzedzeniem na stronie Miasta Gwarków – Lokalnej Organizacji Turystycznej, na www.bytom.pl oraz na fanpage Miasto Bytom na Facebooku

Pierwszy spacer już w sobotę 4 maja

Na pierwszy tegoroczny spacer zapraszamy już w sobotę 4 maja z dobrze nam znaną Teresą Ebis. Miłośniczka bytomskiej architektury, fotografka i blogerka zabierze nas na spacer „Ceramiczny czar Bytomia – spacer po okładzinach ceramicznych”.

Ceramiczne okładziny ścienne najczęściej kojarzą nam się z wnętrzami starych sklepów mięsnych czy piekarni. Jednak wciąż możemy spotkać je i podziwiać na ścianach sieni i w mieszkaniach ponadstuletnich zabytkowych kamienic.

To okładziny z wizerunkami ludzi i zwierząt, przedstawiające kwiaty i pejzaże, w geometrycznych formach i niepowtarzalnych wybarwieniach. Wykonane z wielką starannością i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Niektóre wyszły ze znanych do dziś fabryk, inne wciąż pozostają bezimienne. Zdobią wysokie cokoły zakończone subtelnymi listwami, a czasami i całe ściany pięknymi tapetowymi wzorami. Przyciągają wzrok, budzą zainteresowanie, opowiadają historię miejsc, w których się znajdują. Są małymi wielobarwnymi ceramicznymi dziełami sztuki, które niczym drogocenna biżuteria zdobią wnętrza bytomskich kamienic.

Dwa spacery z Teresą Ebis odbędą się w sobotę 4 maja. Początek pierwszego o godzinie 9.00, a drugiego o 13.00.

Bilet na spacer w cenie 29 zł – normalny i 19 zł – ulgowy, upoważnia również do skorzystania z mnóstwa promocji i rabatów w obiektach w Bytomiu, Tarnowskich Górach i Zbrosławicach! Dowiedz się więcej na www.miastagwarkow.pl

Poznaj Bytom podczas wiosenno-letnich spacerów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również