Wiadomości z Bytomia

Pożegnanie proboszcza

  • Dodano: 2019-06-10 10:15

W sobotę podczas dziękczynnej mszy parafianie pożegnali dotychczasowego proboszcza kościoła pw. św. Jacka - ks. Tadeusza Palucha. 

Na mocy dekretów księdza biskupa Jana Kopca – ordynariusza diecezji gliwickiej, z dniem 10 czerwca ks. proboszcz Tadeusz Paluch został odwołany z urzędu proboszcza w bytomskim kościele. Swoją posługę duszpasterską będzie kontynuował jako proboszcz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielowsi. 

Ksiądz Tadeusz Paluch pochodzi z parafii św. Mikołaja w Raciborzu. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1991 roku w Katedrze Opolskiej z rąk biskupa Alfonsa Nossola. Funkcję proboszcza bytomskiej parafii pełnił od 1 września 2004. W tym czasie kościół św. Jacka pozyskał dofinansowanie w ramach rewitalizacji Bytomia, m.in. na projekt „Rewitalizacja społeczna poprzez kulturę kościoła św. Jacka w Bytomiu” o wartości 8 400 000,00 zł. W ramach projektu zaplanowano wykonanie prac remontowych i konserwatorskich wnętrza kościoła górnego, w tym ścian, sklepienia, stropów, posadzki, instalacji elektrycznych, montaż kraty kutej, ław oraz organów. 

Warto również wspomnieć o powstałym w 2014 roku Centrum Edukacyjno-Kulturalnym im. Ks. Grzegorza Gorczyckiego i ogrodzie różańcowym przy kościele św. Jacka w Bytomiu. 

Nowo powołanym proboszczem w bytomskim kościele został ksiądz Krzysztof Karkoszka, dotychczas pełniący posługę kapłańską jako wikary w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.