Wiadomości z Bytomia

Powstańczy tramwaj w Bytomiu - kiedy będzie można go zobaczyć?

  • Dodano: 2019-08-19 11:00

Tramwaj kursujący z okazji stulecia powstań śląskich przyjechał do naszego miasta. W czwartek (16 sierpnia) przed godziną 18:00 mieszkańcy mogli go podziwiać na placu Sikorskiego, chętni ruszyli w historyczną podróż w kierunku zajezdni w Stroszku.

Podróż przeniosła pasażerów zabytkowego tramwaju typu N na Górny Śląsk z lat 1919 – 1922

Można było posłuchać manifestu Wojciecha Korfantego, przyjrzeć się powstańczym potyczkom, wziąć udział w kampanii plebiscytowej, przekroczyć ówczesną granicę państwową, zaśpiewać powstańcze i śląskie piosenki. Każdy podróżujący otrzymał specjalny, okazjonalny bilet.

Tramwaj jeździ miastami metropolii od 14 sierpnia. Wyruszył z Mysłowic, gdzie odbył się strajk w kopalni Mysłowice, poprzedzający wybuch I powstania śląskiego. Podróż zakończy się w 100. rocznicę zakończenia powstania /24 sierpnia/ przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach.

W rozkładzie powstańczego tramwaju jeszcze raz znajdzie się Bytom

Chętnych, którzy nie mieli okazji zobaczyć tramwaju 16 sierpnia, zapraszamy w czwartek, 22 sierpnia. Również o godzinie 17:35 przyjedzie na pl. Sikorskiego. Przejazd jest bezpłatny.

Specjalne kursy zorganizował Zarząd Transportu Metropolitalnego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wspólnie z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz spółką Tramwaje Śląskie. Wydarzenie ma na celu kultywowanie historii powstań śląskich.

Powstańczy tramwaj w Bytomiu - kiedy będzie można go zobaczyć?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również