Wiadomości z Bytomia

Pomóż miastu odzyskać pustostany - widzisz pustostan? Zgłoś to

  • Dodano: 2025-02-05 10:15

Bytomskie Mieszkania uruchomiły internetowy formularz, za pomocą którego każdy może zgłosić pustostan.

Nowe narzędzie do zgłaszania pustostanów

Mieszkańcy Bytomia mają teraz łatwiejszy sposób, by pomóc miastu odzyskać niezamieszkałe lokale komunalne. Bytomskie Mieszkania uruchomiły internetowy formularz, za pomocą którego każdy może zgłosić pustostan. Wystarczy podać adres i informację, jak długo mieszkanie jest niezamieszkałe. Dzięki temu proces odzyskiwania porzuconych lokali stanie się szybszy i bardziej efektywny.

Mieszkańcy mogą pomóc miastu

W Śródmieściu i poza centrum. W blokach i kamienicach. Choć Bytomskie Mieszkania na bieżąco aktualizują ewidencję pustostanów, zdarza się, że mieszkanie z zasobów komunalnych stoi opuszczone. W dotarciu do takich lokali często pomagają sami mieszkańcy, a teraz mogą to zrobić wypełniając krótki formularz.

Dotychczas każdy, kto chciał poinformować o tym, że w jego sąsiedztwie stoi pusty lokal mógł to zrobić kontaktując się z administracją lub działem lokali mieszkalnych Bytomskich Mieszkań. Następnie wszystkie informacje były sprawdzane – do kogo należą mieszkania i dlaczego nie są zamieszkane.

– By przyspieszyć proces odzyskiwania porzuconych czy niezamieszkanych lokali i przeznaczeniu ich do ponownego wynajmu, uruchomiliśmy internetowy formularz, za pomocą którego mieszkańcy mogą poinformować nas o pustostanach. Wystarczy podać adres i informację od jak dawna mieszkanie jest puste. Dalszą weryfikacją zajmą się pracownicy działu lokalowego  mówi Barbara Rak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Jak zgłosić pustostan

Wypełniając internetowy formularz, należy podać adres potencjalnego pustostanu (ulicę, numer budynku, numer lokalu), poinformować czy lokal jest niezamieszkały lub sporadycznie zamieszkały czy całkowicie porzucony, a także jak długo jest niezamieszkały.

– Jeśli nie znamy dokładnego adresu, możemy załączyć zdjęcie budynku i zaznaczyć okna lokalu, który w naszej ocenie jest niezamieszkały lub porzucony. Wpływają już pierwsze zgłoszenia, które będziemy weryfikować – wyjaśnia Barbara Rak.

Dlaczego to ważne?

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,  właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Zatem jeśli lokal pozostaje niezamieszkały gmina ma prawo podjąć działania, by go odzyskać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również